Светско првенство у хокеју на леду 1990. 1990 IIHF World Championship |
---|
Домаћин | Швајцарска |
---|
Време одржавања | 16. април – 2. мај |
---|
Екипа | 8 |
---|
Дворане | 2 (у 2 града) |
---|
Шампион | СССР (22. титула) |
---|
Други | Шведска |
---|
Трећи | Чехословачка |
---|
Статистика |
---|
Одиграно утакмица | 40 |
---|
Голова | 276 (6.9 по мечу) |
---|
Гледалаца | 250 309 (6 258 по мечу) |
---|
Најефикаснији играч | Стив Изерман (19 поена) |
---|
|
Светско првенство у хокеју на леду 1990. је било 54. светско хокејашко првенство које се одржало од 16. априла до 2. маја 1990. у Швајцарској - Група А, Француској – Група Б, Мађарској - Група Ц и Великој Британији - Група Д. Такмичење је уједно представљало и 65. европско првенство за европске репрезентације. Светско првенство је по 22. пут освојио Совјетски Савез. Европско првенство је по 10. пут освојила Шведска.
Светско првенство Група А – Берн и Фрибур, Швајцарска
У Групи А су се такмичиле осам најбољих репрезентација које су се бориле од првог до осмог места. Четири првопласиране екипе пласирале су се у финалну групу од 1-4 места, преостале четири екипе наставиле су такмичење за пласман од 5-8 места.
Први круг
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
16. април | Канада | Западна Немачка | 5:1 | (4:1,1:0,0:0) |
16. април | СССР | Норвешка | 9:1 | ( 3:0,2:0,4:1) |
16. април | Шведска | Финска | 4:2 | ( 3:2,1:0,0:0) |
16. април | Чехословачка | САД | 7:1 | ( 1:0,4:0,2:1) |
17. април | СССР | Западна Немачка | 5:2 | (2:1,2:1,1:0) |
17. април | Канада | САД | 6:3 | ( 1:1,2:2,3:0) |
17. април | Шведска | Норвешка | 4:3 | (1:0,2:2,1:1) |
17. април | Чехословачка | Финска | 4:2 | (0:1,4:0,0:1) |
19. април | Чехословачка | Норвешка | 9:1 | (1:0,3:1,5:0) |
19. април | Канада | Финска | 6:5 | ( 0:2,3:2,3:1) |
19. април | СССР | САД | 10:1 | ( 6:0,3:1,1:0) |
19. април | Шведска | Западна Немачка | 6:0 | ( 1:0,3:0,2:0) |
20. април | Канада | Норвешка | 8:0 | ( 4:0,3:0,1:0) |
20. април | Шведска | САД | 6:1 | ( 2:0,0:0,4:1) |
20. април | Чехословачка | Западна Немачка | 3:0 | ( 1:0,0:0,2:0) |
20. април | СССР | Финска | 6:1 | ( 2:0,1:1,3:0) |
22. април | САД | Западна Немачка | 6:3 | ( 2:0,3:0,1:3) |
22. април | СССР | Шведска | 1:3 | ( 1:0,0:2,0:1) |
22. април | Финска | Норвешка | 3:3 | ( 0:0,2:2,1:1) |
22. април | Канада | Чехословачка | 5:3 | ( 3:0,0:1,2:2) |
23. април | САД | Норвешка | 9:4 | ( 2:0,5:2,2:2) |
23. април | Финска | Западна Немачка | 4:2 | ( 0:1,0:1,4:0) |
23. април | Канада | Шведска | 3:1 | ( 0:1,1:0,2:0) |
23. април | СССР | Чехословачка | 4:1 | (2:0,1:1,1:0) |
25. април | Западна Немачка | Норвешка | 3:7 | ( 1:3,1:4,1:0) |
25. април | Финска | САД | 1:2 | ( 1:1,0:0,0:1) |
26. април | Шведска | Чехословачка | 5:1 | ( 1:0,4:1,0:0) |
26. април | СССР | Канада | 3:3 | ( 0:1,2:2,1:0) |
| Пласман у Групу од 1-4 места |
| Пласман у Групу од 5-8 места |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Канада | 7 | 6 | 1 | 0 | 36 | 16 | +20 | 13 |
2 | Шведска | 7 | 6 | 0 | 1 | 29 | 11 | +18 | 12 |
3 | СССР | 7 | 5 | 1 | 1 | 38 | 12 | +26 | 11 |
4 | Чехословачка | 7 | 4 | 0 | 3 | 28 | 18 | +13 | 8 |
5 | САД | 7 | 3 | 0 | 4 | 23 | 37 | -14 | 6 |
6 | Финска | 7 | 1 | 1 | 5 | 18 | 27 | -9 | 3 |
7 | Норвешка | 7 | 1 | 1 | 5 | 19 | 45 | -26 | 3 |
8 | Западна Немачка | 7 | 0 | 0 | 7 | 11 | 36 | -25 | 0 |
Финални круг – Берн, Швајцарска
Група од 5-8 места
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
27. април | Финска | Норвешка | 8:1 | ( 2:1,4:0,2:0) |
27. април | САД | Западна Немачка | 5:3 | ( 1:0,2:1,2:2) |
29. април | Финска | Западна Немачка | 1:1 | ( 0:0,0:1,1:0) |
29. април | САД | Норвешка | 4:1 | ( 2:1,1:0,1:0) |
1. мај | САД | Финска | 3:2 | ( 2:1,1:1,0:0) |
1. мај | Западна Немачка | Норвешка | 4:0 | ( 2:0,2:0,0:0) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
5 | САД | 10 | 6 | 0 | 4 | 35 | 43 | -8 | 12 |
6 | Финска | 10 | 2 | 2 | 6 | 29 | 32 | -3 | 6 |
7 | Западна Немачка | 10 | 1 | 1 | 8 | 19 | 42 | -23 | 3 |
8 | Норвешка | 10 | 1 | 1 | 8 | 21 | 61 | -40 | 3 |
Група од 1-4 места
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
28. април | Канада }} | { Чехословачка{ | 2:3 | ( 0:2,1:1,1:0) |
28. април | Шведска | СССР | 0:3 | ( 0:0,0:1,0:2) |
30. април | Чехословачка | Шведска | 5:5 | ( 1:3,1:1,3:1) |
30. април | СССР | Канада | 7:1 | ( 4:0,0:1,3:0) |
2. мај | СССР | Чехословачка | 5:0 | ( 0:0,2:0,3:0) |
2. мај | Шведска | Канада | 6:4 | ( 3:0,3:1,0:3) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | СССР | 3 | 3 | 0 | 0 | 15 | 1 | +14 | 6 |
2 | Шведска | 3 | 1 | 1 | 1 | 11 | 12 | -1 | 3 |
3 | Чехословачка | 3 | 1 | 1 | 1 | 8 | 12 | -4 | 3 |
4 | Канада | 3 | 0 | 0 | 3 | 7 | 16 | -9 | 0 |
Табела Европског првенства
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Шведска | 5 | 5 | 0 | 0 | 22 | 7 | +13 | 10 |
2 | СССР | 5 | 4 | 0 | 1 | 25 | 8 | +17 | 8 |
3 | Чехословачка | 5 | 3 | 0 | 2 | 18 | 12 | +6 | 6 |
4 | Финска | 5 | 1 | 1 | 3 | 12 | 19 | -7 | 3 |
5 | Норвешка | 5 | 1 | 1 | 3 | 15 | 28 | -13 | 3 |
6 | Западна Немачка | 5 | 0 | 0 | 5 | 7 | 25 | -18 | 0 |
Победник Европског првенства 1990. |
Шведска 10. титула |
Светско првенство Група Б – Лион и Межев, Француска
У Групи Б су се такмичиле осам репрезентација које су се бориле за пласман од деветог до шеснаестог места. Првопласирана екипа је остварила пласман у Групу А. Ниједна репрезентација није испала јер је ово било последње учешће репрезентације Источне Немачке због уједињења са Западном Немачком.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
29. март | Италија | Јапан | 7:1 | (2:0,3:0,2:1) |
29. март | Пољска | Холандија | 7:1 | (3:0,0:0,4:1) |
29. март | Источна Немачка | Швајцарска | 2:2 | ( 0:1,0:1,2:0) |
29. март | Француска | Аустрија | 4:3 | ( 2:0,1:1,1:2) |
30. март | Швајцарска | Холандија | 6:1 | (2:1,3:0,1:0) |
31. март | Француска | Источна Немачка | 3:2 | (2:0,0:2,1:0) |
31. март | Италија | Аустрија | 3:3 | (2:0,1:2,0:1) |
31. март | Пољска | Јапан | 8:2 | ( 3:1,1:1,4:0) |
1. април | Француска | Холандија | 4:2 | ( 3:1,0:0,1:1) |
1. април | Италија | Источна Немачка | 6:3 | ( 3:2,1:1,2:0) |
1. април | Швајцарска | Јапан | 6:1 | (1:0,3:0,2:1) |
2. април | Пољска | Аустрија | 1:4 | (0:0,1:1,0:3) |
3. април | Италија | Холандија | 8:3 | ( 2:1,4:1,2:1) |
3. април | Пољска | Источна Немачка | 1:1 | ( 0:0,0:1,1:0) |
3. април | Француска | Јапан | 3:2 | ( 0:1,1:1,2:0) |
3. април | Швајцарска | Аустрија | 2:2 | ( 0:1,0:1,2:0) |
5. април | Холандија | Источна Немачка | 3:6 | (0:4,1:2,2:0) |
5. април | Аустрија | Јапан | 7:2 | ( 2:1,3:0,2:1) |
5. април | Пољска | Швајцарска | 3:5 | ( 3:2,0:2,0:1) |
5. април | Француска | Италија | 1:4 | (0:3,1:0,0:1) |
6. април | Холандија | Аустрија | 0:8 | ( 0:2,0:3,0:3) |
6. април | Источна Немачка | Јапан | 6:1 | ( 3:0,2:1,1:0) |
7. април | Швајцарска | Италија | 5:4 | ( 1:0,3:2,1:2) |
7. април | Француска | Пољска | 3:3 | ( 2:1,1:1,0:1) |
9. април | Аустрија | Источна Немачка | 3:2 | ( 0:0,1:1,2:1) |
9. април | Јапан | Холандија | 4:4 | ( 2:2,0:2,2:0) |
9. април | Француска | Швајцарска | 1:4 | ( 0:1,1:2,0:1) |
9. април | Пољска | Италија | 2:9 | ( 0:2,2:3,0:4) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
9 | Швајцарска | 7 | 5 | 2 | 0 | 30 | 14 | +16 | 12 |
10 | Италија | 7 | 5 | 1 | 1 | 41 | 18 | +23 | 11 |
11 | Аустрија | 7 | 4 | 2 | 1 | 30 | 14 | +16 | 10 |
12 | Француска | 7 | 4 | 1 | 2 | 19 | 20 | -1 | 9 |
13 | Источна Немачка | 7 | 2 | 2 | 3 | 22 | 19 | +3 | 6 |
14 | Пољска | 7 | 2 | 2 | 3 | 25 | 25 | 0 | 6 |
15 | Јапан | 7 | 0 | 1 | 6 | 13 | 41 | -28 | 1 |
16 | Холандија | 7 | 0 | 1 | 6 | 14 | 43 | -29 | 1 |
Светско првенство Група Ц – Будимпешта, Мађарска
У Групи Ц су се такмичиле девет репрезентација које су се бориле за пласман од седамнаестог до двадесетпетог места. Првопласирана екипа је остварила пласман у Групу Б.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
28. март | Кина | Бугарска | 2:3 | (0:0,2:0,0:3) |
28. март | Мађарска | Белгија | 11:0 | (2:0,4:0,5:0) |
28. март | Југославија | Јужна Кореја | 4:2 | ( 2:1,2:1,0:0) |
29. март | Данска | Белгија | 15:1 | (4:0,7:0,7:1) |
29. март | Кина | Румунија | 4:2 | (1:0,0:2,3:0) |
29. март | Бугарска | Северна Кореја | 3:5 | (1:1,1:2,1:2) |
30. март | Југославија | Румунија | 8:2 | (2:1,4:1,2:0) |
30. март | Мађарска | Јужна Кореја | 10:2 | ( 4:1,2:1,4:0) |
30. март | Северна Кореја | Данска | 0:8 | ( 0:2,0:1,0:5) |
31. март | Кина | Мађарска | 3:2 | ( 0:1,2:1,1:0) |
31. март | Југославија | Бугарска | 6:3 | ( 2:0,1:2,3:1) |
31. март | Јужна Кореја | Белгија | 1:6 | ( 0:0,0:3,1:3) |
1. април | Данска | Румунија | 4:2 | ( 2:0,1:1,1:1) |
1. април | Кина | Северна Кореја | 3:6 | ( 1:3,0:2,2:1) |
1. април | Бугарска | Белгија | 5:3 | ( 1:1,1:2,3:0) |
2. април | Југославија | Северна Кореја | 8:2 | ( 6:1,0:0,2:1) |
2. април | Јужна Кореја | Данска | 1:10 | ( 1:0,3:1,6:0) |
2. април | Мађарска | Румунија | 2:2 | ( 1:0,1:1,0:1) |
3. април | Југославија | Бугарска | 17:1 | ( 8:0,5:0,4:1) |
3. април | Јужна Кореја | Кина | 3:10 | ( 0:1,1:5,2:4) |
3. април | Мађарска | Бугарска | 3:5 | ( 1:0,1:3,1:2) |
4. април | Северна Кореја | Белгија | 3:0 | ( 1:0,1:0,1:0) |
4. април | Бугарска | Румунија | 2:7 | ( 0:0,2:2,0:5) |
4. април | Данска | Бугарска | 6:1 | ( 2:0,2:0,2:1) |
5. април | Јужна Кореја | Румунија | 4:6 | ( 0:2,2:2,2:2) |
5. април | Мађарска | Северна Кореја | 2:4 | ( 0:1,2:3,0:0) |
5. април | Југославија | Данска | 5:1 | ( 2:0,1:0,2:1) |
6. април | Бугарска | Јужна Кореја | 8:5 | ( 3:1,4:0,1:4) |
6. април | Мађарска | Југославија | 1:8 | ( 0:4,0:3,1:1) |
6. април | Кина | Белгија | 8:4 | (4:2,2:0,2:2) |
7. април | Северна Кореја | Румунија | 4:7 | ( 0:2,3:3,1:2) |
7. април | Данска | Бугарска | 7:2 | ( 1:1,3:1,3:0) |
8. април | Северна Кореја | Јужна Кореја | 3:4 | ( 1:1,0:0,2:3) |
8. април | Румунија | Белгија | 7:1 | (3:1,1:0,3:0) |
8. април | Југославија | Кина | 3:3 | ( 2:0,1:2,0:1) |
8. април | Мађарска | Данска | 2:4 | ( 0:1,1:1,1:2) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
17 | Југославија | 8 | 7 | 1 | 0 | 57 | 16 | +41 | 15 |
18 | Данска | 8 | 7 | 0 | 1 | 55 | 14 | +41 | 14 |
19 | Кина | 8 | 4 | 1 | 3 | 34 | 29 | +5 | 9 |
20 | Румунија | 8 | 4 | 1 | 3 | 36 | 27 | +9 | 9 |
21 | Северна Кореја | 8 | 4 | 0 | 4 | 27 | 35 | -8 | 8 |
22 | Бугарска | 8 | 4 | 0 | 4 | 31 | 38 | -7 | 8 |
23 | Мађарска | 8 | 2 | 1 | 5 | 33 | 28 | +5 | 5 |
24 | Белгија | 8 | 1 | 0 | 7 | 16 | 67 | -51 | 2 |
24 | Јужна Кореја | 8 | 1 | 0 | 7 | 22 | 57 | -35 | 2 |
Светско првенство Група Д – Кардиф, Велика Британија
У Групи Д су се такмичиле три репрезентације које су се бориле за пласман од двадесетшестог до двадесетосмог места. Првопласирана екипа је остварила пласман у Групу Ц.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
20. март | Аустралија | Шпанија | 2:2 | ( 1:0,0:2,1:0) |
21. март | Велика Британија | Аустралија | 14:0 | ( 5:0,5:0,4:0) |
22. март | Велика Британија | Шпанија | 13:1 | ( 2:1,5:0,6:0) |
23. март | Аустралија | Шпанија | 5:5 | ( 4:0,0:5,1:0) |
24. март | Велика Британија | Аустралија | 13:3 | ( 3:1,3:1,7:1) |
25. март | Велика Британија | Шпанија | 17:3 | ( 2:1,7:1,8:1) |
Коначни пласман учесника
Спољашње везе
- Комплетни резултати
- Duplacey, James (1998). Total Hockey: The official encyclopedia of the National Hockey League. Total Sports. стр. 498–528. ISBN 978-0-8362-7114-0.
- Podnieks, Andrew (2010). IIHF Media Guide & Record Book 2011. Moydart Press. стр. 153—4.
Портал:- хокеј на леду