Светско првенство у хокеју на леду 1982. 1982 IIHF World Championship |
---|
Домаћин | Финска |
---|
Време одржавања | 15. – 29. април |
---|
Екипа | 8 |
---|
Дворане | 2 (у 2 града) |
---|
Шампион | СССР (18. титула) |
---|
Други | Чехословачка |
---|
Трећи | Канада |
---|
Статистика |
---|
Одиграно утакмица | 34 |
---|
Голова | 249 (7.32 по мечу) |
---|
Гледалаца | 193 224 (5 683 по мечу) |
---|
Најефикаснији играч | Вејн Грецки (14 поена) |
---|
|
Светско првенство у хокеју на леду 1982. је било 48. светско хокејашко првенство које се одржало од 15. до 29. априла 1982. у Финској - Група А, Аустрији – Група Б и Шпанији - Група Ц. Такмичење је уједно представљало и 59. европско првенство за европске репрезентације. Светско првенство је по осамнаести пут освојио Совјетски Савез. Европско првенство је по двадесетпрви пут освојио Совјетски Савез.
Светско првенство Група А
У Групи А су се такмичиле осам најбољих репрезентација које су се бориле од првог до осмог места. Четири првопласиране екипе пласирале су се у финалну групу од 1-4 места, а последње пласирана је испала у Групу Б.
Први круг – Хелсинки и Тампере, Финска
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
15. април | Западна Немачка | Чехословачка | 4:2 | (3:0,0:1,1:1) |
15. април | Канада | Финска | 9:2 | (6:0,0:1,3:1) |
15. април | СССР | Италија | 9:2 | (0:0,4:0,5:2) |
15. април | Шведска | САД | 4:2 | (1:1,2:1,1:0) |
16. април | Италија | САД | 7:5 | (1:1,4:1,2:3) |
16. април | Чехословачка | Канада | 6:2 | (1:1,2:1,3:0) |
16. април | СССР | Шведска | 7:3 | (2:2,3:0,2:1) |
16. април | Финска | Западна Немачка | 4:3 | (1:0,1:1,2:2) |
18. април | Западна Немачка | Италија | 5:2 | (1:0,0:1,3:1) |
18. април | СССР | Чехословачка | 5:3 | (1:1,2:2,2:0) |
18. април | Шведска | Канада | 3:3 | (0:1,2:2,1:0) |
18. април | Финска | САД | 4:2 | (0:1,1:1,3:0) |
19. април | Шведска | Италија | 5:3 | (2:1,2:1,1:1) |
19. април | Чехословачка | САД | 6:0 | (1:0,1:0,4:0) |
19. април | Канада | Западна Немачка | 7:1 | (3:1,3:0,1:0) |
19. април | СССР | Финска | 8:1 | (6:0,0:1,2:0) |
21. април | СССР | САД | 8:4 | (3:1,2:1,3:2) |
21. април | Чехословачка | Финска | 3:0 | (1:0,1:0,1:0) |
21. април | Италија | Канада | 3:3 | (1:1,1:1,1:1) |
21. април | Шведска | Западна Немачка | 3:1 | (0:1,1:0,2:0) |
22. април | СССР | Западна Немачка | 7:0 | (3:0,2:0,2:0) |
22. април | Финска | Италија | 7:3 | (2:3,3:0,2:0) |
22. април | САД | Канада | 3:5 | (1:1,0:4,2:0) |
22. април | Чехословачка | Шведска | 3:3 | (2:1,1:1,0:1) |
24. април | Чехословачка | Италија | 10:0 | (2:0,5:0,3:0) |
24. април | Финска | Шведска | 3:3 | (1:1,1:1,1:1) |
24. април | САД | Западна Немачка | 5:5 | (1:0,2:3,2:2) |
24. април | СССР | Канада | 4:3 | (1:1,2:0,1:2) |
| Пласман у Групу од 1-4 места |
| Испали у Групу Б |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | СССР | 7 | 7 | 0 | 0 | 48 | 16 | +32 | 14 |
2 | Чехословачка | 7 | 4 | 1 | 2 | 33 | 14 | +19 | 9 |
3 | Шведска | 7 | 3 | 3 | 1 | 24 | 22 | +2 | 9 |
4 | Канада | 7 | 3 | 2 | 2 | 32 | 22 | +10 | 8 |
5 | Финска | 7 | 3 | 1 | 3 | 21 | 31 | -10 | 7 |
6 | Западна Немачка | 7 | 2 | 1 | 4 | 19 | 30 | -11 | 5 |
7 | Италија | 7 | 1 | 1 | 5 | 20 | 44 | -24 | 3 |
8 | САД | 7 | 0 | 1 | 6 | 21 | 39 | -18 | 1 |
Финални круг
Група од 1-4 места – Хелсинки, Финска
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
25. април | СССР | Канада | 6:4 | (3:1,1:2,2:1) |
25. април | Чехословачка | Шведска | 3:2 | (1:1,0:1,2:0) |
27. април | Канада | Чехословачка | 4:2 | (1:0,1:2,2:0) |
27. април | СССР | Шведска | 4:0 | (1:0,2:0,1:0) |
29. април | Канада | Шведска | 6:0 | (2:0,2:0,2:0) |
29. април | СССР | Чехословачка | 0:0 | (0:0,0:0,0:0) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | СССР | 10 | 9 | 1 | 0 | 58 | 20 | +38 | 19 |
2 | Чехословачка | 10 | 5 | 2 | 3 | 38 | 20 | +18 | 12 |
3 | Канада | 10 | 5 | 2 | 3 | 46 | 30 | +16 | 12 |
4 | Шведска | 10 | 3 | 3 | 4 | 26 | 35 | -9 | 9 |
Светско првенство Група Б – Клагенфурт, Аустрија
У Групи Б су се такмичиле осам репрезентација које су се бориле за пласман од деветог до шеснаестог места. Првопласирана екипа је остварила пласман у Групу А а две последњепласиране екипе су испале у Групу Ц.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
18. март | Источна Немачка | Норвешка | 10:1 | (4:1,5:0,1:0) |
18. март | Швајцарска | Пољска | 3:2 | (0:2,2:0,1:0) |
18. март | Румунија | Холандија | 5:2 | (3:2,1:0,1:0) |
18. март | Аустрија | Кина | 5:2 | (3:1,1:1,1:0) |
19. март | Источна Немачка | Кина | 13:7 | (6:1,7:2,0:4) |
19. март | Аустрија | Румунија | 7:1' | (3:0,1:1,3:0) |
20. март | Норвешка | Швајцарска | 5:4 | (0:1,4:2,1:1) |
20. март | Пољска | Холандија | 3:2 | (1:1,0:1,2:0) |
21. март | Кина | Норвешка | 4:2 | (1:0,1:1,2:1) |
21. март | Источна Немачка | Швајцарска | 4:2 | (2:0,1:0,1:2) |
21. март | Пољска | Румунија | 5:1 | (1:1,2:0,2:0) |
21. март | Аустрија | Холандија | 1:4 | (0:2,1:1,0:1) |
22. март | Румунија | Кина | 9:3 | (3:1,2:1,4:1) |
22. март | Источна Немачка | Аустрија | 7:4 | (4:1,2:1,1:2) |
23. март | Холандија | Швајцарска | 6:1 | (1:0,4:0,1:1) |
23. март | Пољска | Норвешка | 12:3 | (3:1,7:1,2:1) |
24. март | Кина | Швајцарска | 4:4 | (1:1,3:0,0:3) |
24. март | Источна Немачка | Холандија | 3:1 | (0:0,1:1,2:0) |
24. март | Норвешка | Румунија | 3:2 | (1:0,0:1,2:1) |
24. март | Аустрија | Пољска | 6:5 | (1:0,2:5,3:0) |
26. март | Источна Немачка | Румунија | 7:6 | (1:2,3:1,3:3) |
26. март | Пољска | Кина | 11:4 | (4:2,4:2,3:0) |
26. март | Холандија | Норвешка | 4:6 | (3:3,1:2,0:1) |
26. март | Аустрија | Швајцарска | 3:3 | (2:2,1:1,0:0) |
27. март | Кина | Холандија | 8:3 | (0:2,7:1,1:0) |
27. март | Румунија | Швајцарска | 3:3 | (2:2,1:1,0:0) |
27. март | Источна Немачка | Пољска | 4:4 | (2:2,2:2,0:0) |
27. март | Аустрија | Норвешка | 7:4 | (4:1,0:1,3:2) |
| Пласман у Групу Б |
| Испали у Групу Ц |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
9 | Источна Немачка | 7 | 6 | 1 | 0 | 48 | 25 | +23 | 13 |
10 | Аустрија | 7 | 4 | 1 | 2 | 33 | 26 | +7 | 9 |
11 | Пољска | 7 | 4 | 1 | 2 | 42 | 23 | +19 | 9 |
12 | Норвешка | 7 | 3 | 0 | 4 | 24 | 43 | -19 | 6 |
13 | Румунија | 7 | 2 | 1 | 4 | 27 | 30 | -3 | 5 |
14 | Швајцарска | 7 | 1 | 3 | 3 | 20 | 27 | -7 | 5 |
15 | Кина | 7 | 2 | 1 | 4 | 32 | 47 | -15 | 5 |
16 | Холандија | 7 | 2 | 0 | 5 | 22 | 27 | -7 | 4 |
Светско првенство Група Ц – Хака, Шпанија
У Групи Ц су се такмичиле осам репрезентација које су се бориле од седамнаестог до двадесетчетвртог места. Две првопласиране екипе оствариле су пласман у Групу Б.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
19. март | Јапан | Југославија | 7:5 | (2:3,4:1,1:1) |
19. март | Француска | Бугарска | 4:2 | (0:0,2:2,2:0) |
19. март | Данска | Мађарска | 2:1 | (0:1,1:0,1:0) |
19. март | Шпанија | Јужна Кореја | 15:3 | (9:0,5:3,1:0) |
20. март | Француска | Мађарска | 7:3 | (2:3,3:0,2:0) |
20. март | Југославија | Шпанија | 6:0 | (3:0,3:0,0:0) |
21. март | Бугарска | Јужна Кореја | 14:1 | (3:0,3:1,8:0) |
21. март | Јапан | Данска | 5:4 | (1:3,2:1,2:0) |
22. март | Мађарска | Југославија | 5:4 | (2:0,2:1,1:3) |
22. март | Француска | Јужна Кореја | 20:4 | (7:0,4:2,9:2) |
22. март | Данска | Бугарска | 2:2 | (0:0,2:2,0:0) |
22. март | Шпанија | Јапан | 2:11 | (2:2,0:5,0:4) |
23. март | Југославија | Јужна Кореја | 21:2 | (6:1,7:0,8:1) |
23. март | Мађарска | Шпанија | 8:1 | (2:0,2:1,4:0) |
24. март | Јапан | Бугарска | 6:0 | (2:0,3:0,1:0) |
24. март | Данска | Француска | 4:1 | (3:1,0:0,1:0) |
25. март | Југославија | Данска | 7:2 | (1:1,3:1,3:0) |
25. март | Мађарска | Јужна Кореја | 18:2 | (9:1,3:1,6:0) |
25. март | Јапан | Француска | 6:2 | (1:0,1:2,4:0) |
25. март | Бугарска | Шпанија | 7:3 | (2:1,2:2,3:0) |
27. март | Данска | Шпанија | 7:3 | (2:1,2:2,3:0) |
27. март | Југославија | Француска | 9:5 | (2:2,3:3,4:0) |
27. март | Бугарска | Мађарска | 3:7 | (2:1,1:5,0:1) |
27. март | Јапан | Јужна Кореја | 25:0 | (11:0,4:0,10:0) |
28. март | Данска | Јужна Кореја | 14:1 | (2:0,8:0,4:1) |
28. март | Јапан | Мађарска | 10:1 | (3:1,3:0,4:0) |
28. март | Југославија | Бугарска | 7:1 | (1:0,3:0,3:1) |
28. март | Француска | Шпанија | 8:2 | (4:1,2:0,2:1) |
Коначни пласман учесника
Спољашње везе
- Резултати
- Duplacey, James (1998). Total Hockey: The official encyclopedia of the National Hockey League. Total Sports. стр. 498–528. ISBN 0-8362-7114-9.
- Podnieks, Andrew (2010). IIHF Media Guide & Record Book 2011. Moydart Press. стр. 149.
Портал:- хокеј на леду