Сезон 1961 року у класі «А» чемпіонату СРСР з футболу — 23-й в історії турнір у вищому дивізіоні футбольної першості Радянського Союзу. Тривав з 8 квітня по 21 жовтня 1961 року.
Участь у змаганні вдруге поспіль узяли 22 команди. Турнір проходив у два етапи:
- Попередній етап — змагання за круговою системою у двох підгрупах по 11 команд у кожній, за результатами якого визначалося, за які місця матиме змогу змагатися та чи інша команда на другому етапі.
- Фінальний етап — відповідно до зайнятого на першому етапі місця команди потрапляли до одного з двох групових турнірів, в яких вже безпосредньо розігрувалися підсумкові місця у чемпіонаті:
- за 1 — 10 місця;
- за 11 — 22 місця.
За результатами турніру вищий дивізіон залишали дві команди — команда, що зайняла останнє місце у турнірі, а також команда, що представляла РРФСР та зайняла найнижче місце серед усіх команд з російських міст, яки брали участь у змаганні.
Переможцем сезону стало «Динамо» (Київ), яке здобуло перший зі своїх рекордних 13 титулів чемпіона СРСР. Перемога киян в сезоні 1961 року стала історичною для радянського футболу, оскільки перервала гегемонію московських команд, ставши першим чемпіонським титулом немосковської команди після 22 сезонів, перемогу в яких святкували представники столиці СРСР.
Чемпіон СРСР 1961 |
«Динамо» (Київ) 1-й титул |
Попередній етап
Підгрупа I
Підсумкова таблиця:
М | Команда | І | В | Н | П | М | О |
1 | «Торпедо» (Москва) | 20 | 16 | 1 | 3 | 48-20 | 33 |
2 | «Локомотив» (Москва) | 20 | 9 | 8 | 3 | 35-23 | 26 |
3 | «Авангард» (Харків) | 20 | 10 | 6 | 4 | 22-15 | 26 |
4 | «Динамо» (Тбілісі) | 20 | 10 | 5 | 5 | 36-22 | 25 |
5 | СКА (Ростов-на-Дону) | 20 | 9 | 4 | 7 | 39-22 | 22 |
6 | «Шахтар» (Сталіно) | 20 | 7 | 5 | 8 | 22-23 | 19 |
7 | «Нафтовик» (Баку) | 20 | 4 | 8 | 8 | 20-34 | 16 |
8 | «Труд» (Воронеж) | 20 | 5 | 5 | 10 | 24-31 | 15 |
9 | «Адміралтієць» (Ленінград) | 20 | 5 | 5 | 10 | 22-30 | 15 |
10 | «Даугава» (Рига) | 20 | 3 | 6 | 11 | 21-41 | 12 |
11 | «Спартак» (Вільнюс) | 20 | 3 | 5 | 12 | 18-46 | 11 |
Матчі |
Дата | Тур | Команда 1 | Рахунок | Команда 2 | 08.04.1961 | 1 | «Шахтар» Д | 0:3 (0:1) | «Торпедо» М | 08.04.1961 | 1 | «Авангард» | 1:1 (1:1) | «Локомотив» М | 08.04.1961 | 1 | СКА Рос. | 5:1 (1:1) | «Спартак» Віл. | 08.04.1961 | 1 | «Нафтовик» | 1:0 (1:0) | «Труд» | 08.04.1961 | 1 | «Динамо» Тб | 1:0 (0:0) | «Адміралтієць» | 13.04.1961 | 2 | «Динамо» Тб | 3:1 (1:0) | «Спартак» Віл. | 13.04.1961 | 2 | «Авангард» | 2:1 (1:1) | «Торпедо» М | 13.04.1961 | 2 | «Шахтар» Д | 1:2 (1:0) | «Даугава» | 13.04.1961 | 2 | СКА Рос. | 0:1 (0:1) | «Локомотив» М | 13.04.1961 | 2 | «Нафтовик» | 1:1 (0:0) | «Адміралтієць» | 20.04.1961 | 3 | «Шахтар» Д | 2:2 (1:2) | «Локомотив» М | 20.04.1961 | 3 | СКА Рос. | 2:0 (1:0) | «Адміралтієць» | 20.04.1961 | 3 | «Нафтовик» | 1:0 (1:0) | «Спартак» Віл. | 20.04.1961 | 3 | «Динамо» Тб | 2:1 (2:0) | «Даугава» | 20.04.1961 | 3 | «Труд» | 0:1 (0:0) | «Торпедо» М | 26.04.1961 | 4 | «Шахтар» Д | 0:0 | «Авангард» | 26.04.1961 | 4 | «Труд» | 0:0 | «Локомотив» М | 26.04.1961 | 4 | «Даугава» | 0:2 (0:0) | «Адміралтієць» | 26.04.1961 | 4 | СКА Рос. | 3:1 (2:1) | «Динамо» Тб | 26.04.1961 | 4 | «Торпедо» М | 3:2 (1:2) | «Нафтовик» | 02.05.1961 | 5 | «Спартак» Віл. | 2:2 (2:1) | «Труд» | 02.05.1961 | 5 | «Торпедо» М | 1:0 (1:0) | «Динамо» Тб | 02.05.1961 | 5 | «Авангард» | 3:2 (0:1) | СКА Рос. | 02.05.1961 | 5 | «Даугава» | 1:1 (1:0) | «Нафтовик» | 03.05.1961 | 5 | «Адміралтієць» | 3:1 (1:1) | «Шахтар» Д | 07.05.1961 | 6 | «Авангард» | 1:0 (0:0) | «Динамо» Тб | 07.05.1961 | 6 | «Даугава» | 1:1 (1:0) | СКА Рос. | 07.05.1961 | 6 | «Спартак» Віл. | 0:1 (0:0) | «Торпедо» М | 07.05.1961 | 6 | «Локомотив» М | 2:2 (0:1) | «Нафтовик» | 08.05.1961 | 6 | «Труд» | 0:0 | «Шахтар» Д | 11.05.1961 | 7 | «Адміралтієць» | 0:1 (0:0) | «Торпедо» М | 12.05.1961 | 7 | «Локомотив» М | 3:2 (1:0) | «Даугава» | 13.05.1961 | 7 | «Авангард» | 0:1 (0:0) | «Нафтовик» | 13.05.1961 | 7 | «Труд» | 2:1 (1:0) | СКА Рос. | 13.05.1961 | 7 | «Спартак» Віл. | 0:0 | «Шахтар» Д | 18.05.1961 | 8 | «Локомотив» М | 0:2 (0:1) | «Адміралтієць» | 19.05.1961 | 8 | СКА Рос. | 3:0 (2:0) | «Шахтар» Д | 19.05.1961 | 8 | «Нафтовик» | 1:1 (1:0) | «Динамо» Тб | 19.05.1961 | 8 | «Спартак» Віл. | 0:0 | «Даугава» | 19.05.1961 | 8 | «Труд» | 0:1 (0:0) | «Авангард» | 26.05.1961 | 9 | «Адміралтієць» | 2:1 (0:0) | «Труд» | 26.05.1961 | 9 | «Спартак» Віл. | 1:1 (0:0) | «Авангард» | 26.05.1961 | 9 | «Нафтовик» | 1:0 (0:0) | СКА Рос. | 26.05.1961 | 9 | «Динамо» Тб | 4:0 (2:0) | «Локомотив» М | 26.05.1961 | 9 | «Торпедо» М | 3:1 (0:1) | «Даугава» | 31.05.1961 | 10 | «Локомотив» М | 5:2 (2:1) | «Спартак» Віл. | 31.05.1961 | 10 | «Шахтар» Д | 2:0 (2:0) | «Динамо» Тб | 31.05.1961 | 10 | «Адміралтієць» | 0:1 (0:0) | «Авангард» | 31.05.1961 | 10 | «Даугава» | 2:0 (2:0) | «Труд» | 31.05.1961 | 10 | СКА Рос. | 1:1 (1:0) | «Торпедо» М | 05.06.1961 | 11 | «Авангард» | 1:0 (0:0) | «Даугава» | 05.06.1961 | 11 | «Шахтар» Д | 1:0 (0:0) | «Нафтовик» | 05.06.1961 | 11 | «Адміралтієць» | 0:2 (0:2) | «Спартак» Віл. | 05.06.1961 | 11 | «Локомотив» М | 0:1 (0:0) | «Торпедо» М | 05.06.1961 | 11 | «Труд» | 1:1 (1:0) | «Динамо» Тб | 11.06.1961 | 12 | «Локомотив» М | 2:1 (0:0) | «Авангард» | 12.06.1961 | 12 | «Труд» | 1:0 (0:0) | «Нафтовик» | 12.06.1961 | 12 | «Адміралтієць» | 0:3 (0:1) | «Динамо» Тб | 12.06.1961 | 12 | «Даугава» | 1:2 (1:2) | «Шахтар» Д | 12.06.1961 | 12 | «Спартак» Віл. | 1:2 (1:1) | СКА Рос. | 16.06.1961 | 13 | «Локомотив» М | 1:0 (1:0) | «Шахтар» Д | 19.06.1961 | 13 | «Спартак» Віл. | 1:1 (1:0) | «Нафтовик» | 19.06.1961 | 13 | «Адміралтієць» | 0:1 (0:0) | СКА Рос. | 19.06.1961 | 13 | «Даугава» | 0:3 (0:2) | «Динамо» Тб | 22.06.1961 | 13 | «Торпедо» М | 3:1 (2:0) | «Труд» | 24.06.1961 | 14 | «Авангард» | 0:0 | «Адміралтієць» | 24.06.1961 | 14 | «Динамо» Тб | 0:0 | «Шахтар» Д | 24.06.1961 | 14 | «Спартак» Віл. | 1:3 (0:2) | «Локомотив» М | 27.06.1961 | 14 | «Труд» | 4:2 (1:1) | «Даугава» | 02.07.1961 | 15 | «Шахтар» Д | 4:0 (1:0) | «Спартак» Віл. | 02.07.1961 | 15 | «Даугава» | 2:2 (2:1) | «Локомотив» М | 02.07.1961 | 15 | СКА Рос. | 4:1 (0:1) | «Труд» | 02.07.1961 | 15 | «Нафтовик» | 1:1 (0:1) | «Авангард» | 04.07.1961 | 15 | «Торпедо» М | 6:3 (4:2) | «Адміралтієць» | 08.07.1961 | 16 | «Шахтар» Д | 1:0 (0:0) | «Труд» | 08.07.1961 | 16 | СКА Рос. | 6:1 (3:1) | «Даугава» | 08.07.1961 | 16 | «Динамо» Тб | 1:0 (0:0) | «Авангард» | 08.07.1961 | 16 | «Нафтовик» | 1:1 (1:1) | «Локомотив» М | 09.07.1961 | 16 | «Торпедо» М | 3:1 (1:1) | «Спартак» Віл. | 13.07.1961 | 17 | «Локомотив» М | 5:1 (2:0) | «Труд» | 13.07.1961 | 17 | «Шахтар» Д | 0:1 (0:1) | «Адміралтієць» | 13.07.1961 | 17 | СКА Рос. | 0:1 (0:0) | «Авангард» | 13.07.1961 | 17 | «Нафтовик» | 1:2 (1:2) | «Даугава» | 14.07.1961 | 17 | «Динамо» Тб | 6:4 (2:2) | «Торпедо» М | 18.07.1961 | 18 | «Адміралтієць» | 1:1 (0:1) | «Даугава» | 19.07.1961 | 18 | «Нафтовик» | 1:7 (1:0) | «Торпедо» М | 19.07.1961 | 18 | «Авангард» | 3:2 (1:2) | «Шахтар» Д | 19.07.1961 | 18 | «Труд» | 6:0 (4:0) | «Спартак» Віл. | 19.07.1961 | 18 | «Динамо» Тб | 1:1 (0:1) | СКА Рос. | 25.07.1961 | 19 | «Даугава» | 1:1 (0:0) | «Авангард» | 25.07.1961 | 19 | «Спартак» Віл. | 3:2 (1:1) | «Адміралтієць» | 25.07.1961 | 19 | «Нафтовик» | 1:2 (1:1) | «Шахтар» Д | 25.07.1961 | 19 | «Динамо» Тб | 1:1 (0:1) | «Труд» | 25.07.1961 | 19 | «Торпедо» М | 0:1 (0:1) | «Локомотив» М | 30.07.1961 | 20 | СКА Рос. | 5:1 (1:0) | «Нафтовик» | 30.07.1961 | 20 | «Труд» | 3:2 (2:0) | «Адміралтієць» | 30.07.1961 | 20 | «Авангард» | 1:0 (0:0) | «Спартак» Віл. | 31.07.1961 | 20 | «Даугава» | 0:5 (0:3) | «Торпедо» М | 31.07.1961 | 20 | «Локомотив» М | 5:0 (2:0) | «Динамо» Тб | 05.08.1961 | 21 | «Спартак» Віл. | 0:5 (0:2) | «Динамо» Тб | 05.08.1961 | 21 | «Торпедо» М | 1:0 (0:0) | «Шахтар» Д | 05.08.1961 | 21 | «Авангард» | 2:0 (1:0) | «Труд» | 05.08.1961 | 21 | «Адміралтієць» | 2:2 (1:1) | «Нафтовик» | 06.08.1961 | 21 | «Локомотив» М | 0:0 | СКА Рос. | 10.08.1961 | 14 | «Торпедо» М | 1:0 (1:0) | СКА Рос. | 10.08.1961 | 22 | «Даугава» | 1:2 (0:1) | «Спартак» Віл. | 10.08.1961 | 22 | «Динамо» Тб | 3:0 (2:0) | «Нафтовик» | 11.08.1961 | 22 | «Адміралтієць» | 1:1 (0:0) | «Локомотив» М | 15.08.1961 | 22 | «Торпедо» М | 2:1 (0:1) | «Авангард» | 15.08.1961 | 22 | «Шахтар» Д | 4:2 (1:2) | СКА Рос. | |
Підгрупа II
Підсумкова таблиця:
М | Команда | І | В | Н | П | М | О |
1 | ЦСКА (Москва) | 20 | 13 | 3 | 4 | 55-28 | 29 |
2 | «Динамо» (Київ) | 20 | 12 | 5 | 3 | 41-19 | 29 |
3 | «Спартак» (Москва) | 20 | 10 | 5 | 5 | 38-21 | 25 |
4 | «Спартак» (Єреван) | 20 | 8 | 7 | 5 | 27-26 | 23 |
5 | «Пахтакор» (Ташкент) | 20 | 9 | 5 | 6 | 30-33 | 23 |
6 | «Динамо» (Москва) | 20 | 8 | 5 | 7 | 33-29 | 21 |
7 | «Кайрат» (Алма-Ата) | 20 | 6 | 5 | 9 | 23-32 | 17 |
8 | «Зеніт» (Ленінград) | 20 | 6 | 5 | 9 | 25-35 | 17 |
9 | «Молдова» (Кишинів) | 20 | 6 | 4 | 10 | 30-36 | 16 |
10 | «Білорусь» (Мінськ) | 20 | 4 | 5 | 11 | 17-31 | 13 |
11 | «Калев» (Таллінн) | 20 | 0 | 7 | 13 | 14-43 | 7 |
Матчі |
Дата | Тур | Команда 1 | Рахунок | Команда 2 | 08.04.1961 | 1 | «Динамо» К | 3:0 (1:0) | «Зеніт» | 08.04.1961 | 1 | «Молдова» | 1:0 (1:0) | «Білорусь» | 08.04.1961 | 1 | «Пахтакор» | 0:0 | «Динамо» М | 08.04.1961 | 1 | «Спартак» Єр | 0:0 | «Спартак» М | 09.04.1961 | 1 | ЦСКА М | 1:0 (0:0) | «Калев» | 13.04.1961 | 2 | «Спартак» Єр | 2:4 (1:3) | ЦСКА М | 13.04.1961 | 2 | «Динамо» К | 2:1 (0:1) | «Білорусь» | 13.04.1961 | 2 | «Молдова» | 5:0 (2:0) | «Зеніт» | 13.04.1961 | 2 | «Кайрат» | 0:0 | «Динамо» М | 14.07.1961 | 2 | «Пахтакор» | 0:2 (0:2) | «Спартак» М | 20.04.1961 | 3 | «Кайрат» | 1:5 (0:1) | «Спартак» М | 20.04.1961 | 3 | «Молдова» | 1:1 (0:0) | «Калев» | 20.04.1961 | 3 | «Спартак» Єр | 2:4 (0:2) | «Динамо» М | 20.04.1961 | 3 | «Пахтакор» | 3:2 (2:0) | ЦСКА М | 20.04.1961 | 3 | «Зеніт» | 3:1 (1:0) | «Білорусь» | 26.04.1961 | 4 | «Кайрат» | 1:1 (1:1) | ЦСКА М | 26.04.1961 | 4 | «Динамо» К | 6:1 (1:1) | «Калев» | 26.04.1961 | 4 | «Молдова» | 1:2 (1:1) | «Динамо» М | 26.04.1961 | 4 | «Спартак» Єр | 4:2 (3:0) | «Пахтакор» | 27.04.1961 | 4 | «Спартак» М | 2:2 (1:0) | «Зеніт» | 02.05.1961 | 5 | «Білорусь» | 1:3 (0:1) | «Пахтакор» | 02.05.1961 | 5 | «Динамо» К | 3:1 (0:1) | «Динамо» М | 02.05.1961 | 5 | «Зеніт» | 1:2 (0:1) | «Кайрат» | 02.05.1961 | 5 | «Калев» | 2:2 (1:2) | «Спартак» Єр | 03.05.1961 | 5 | ЦСКА М | 1:2 (1:0) | «Спартак» М | 07.05.1961 | 6 | «Молдова» | 1:3 (1:1) | «Динамо» К | 07.05.1961 | 6 | «Калев» | 1:2 (0:1) | «Кайрат» | 07.05.1961 | 6 | «Білорусь» | 1:1 (1:0) | «Спартак» Єр | 07.05.1961 | 6 | «Зеніт» | 4:1 (2:1) | «Пахтакор» | 08.05.1961 | 6 | «Динамо» М | 1:3 (1:2) | ЦСКА М | 12.05.1961 | 7 | «Зеніт» | 0:0 | «Спартак» Єр | 13.05.1961 | 7 | ЦСКА М | 6:4 (5:0) | «Молдова» | 13.05.1961 | 7 | «Калев» | 1:1 (0:0) | «Пахтакор» | 13.05.1961 | 7 | «Білорусь» | 0:1 (0:1) | «Кайрат» | 14.05.1961 | 7 | «Спартак» М | 2:0 (1:0) | «Динамо» К | 19.05.1961 | 8 | «Калев» | 1:2 (1:2) | «Білорусь» | 19.05.1961 | 8 | «Пахтакор» | 2:1 (1:1) | «Динамо» К | 19.05.1961 | 8 | «Зеніт» | 2:1 (1:0) | «Динамо» М | 19.05.1961 | 8 | «Спартак» М | 0:0 | «Молдова» | 19.05.1961 | 8 | «Спартак» Єр | 2:2 (2:2) | «Кайрат» | 24.05.1961 | 9 | «Динамо» М | 1:0 (1:0) | «Калев» | 25.05.1961 | 9 | «Пахтакор» | 3:2 (1:1) | «Молдова» | 25.05.1961 | 9 | «Кайрат» | 0:2 (0:0) | «Динамо» К | 25.05.1961 | 9 | «Білорусь» | 2:0 (0:0) | «Спартак» М | 25.05.1961 | 9 | ЦСКА М | 3:1 (2:0) | «Зеніт» | 30.05.1961 | 10 | «Кайрат» | 1:3 (1:1) | «Молдова» | 30.05.1961 | 10 | «Спартак» М | 3:1 (2:0) | «Динамо» М | 30.05.1961 | 10 | «Калев» | 1:1 (0:0) | «Зеніт» | 30.05.1961 | 10 | «Білорусь» | 1:2 (1:1) | ЦСКА М | 31.05.1961 | 10 | «Динамо» К | 1:0 (1:0) | «Спартак» Єр | 04.06.1961 | 11 | «Пахтакор» | 3:2 (1:1) | «Кайрат» | 04.06.1961 | 11 | «Спартак» М | 5:1 (1:1) | «Калев» | 05.06.1961 | 11 | «Динамо» К | 1:1 (1:1) | ЦСКА М | 05.06.1961 | 11 | «Молдова» | 2:3 (1:1) | «Спартак» Єр | 06.06.1961 | 11 | «Динамо» М | 4:1 (2:0) | «Білорусь» | 12.06.1961 | 12 | «Калев» | 0:4 (0:3) | ЦСКА М | 12.06.1961 | 12 | «Білорусь» | 1:1 (1:1) | «Молдова» | 12.06.1961 | 12 | «Динамо» М | 2:2 (1:0) | «Пахтакор» | 13.06.1961 | 12 | «Зеніт» | 1:1 (1:1) | «Динамо» К | 13.06.1961 | 12 | «Спартак» М | 0:1 (0:0) | «Спартак» Єр | 17.06.1961 | 13 | «Динамо» М | 1:1 (0:1) | «Кайрат» | 18.06.1961 | 13 | «Зеніт» | 2:0 (0:0) | «Молдова» | 19.06.1961 | 13 | «Білорусь» | 1:1 (1:1) | «Динамо» К | 19.06.1961 | 13 | «Спартак» М | 0:1 (0:0) | «Пахтакор» | 20.06.1961 | 13 | ЦСКА М | 4:1 (2:0) | «Спартак» Єр | 23.06.1961 | 14 | «Спартак» М | 1:0 (0:0) | «Кайрат» | 24.06.1961 | 14 | «Білорусь» | 0:0 | «Зеніт» | 24.06.1961 | 14 | «Калев» | 1:2 (0:0) | «Молдова» | 25.06.1961 | 14 | ЦСКА М | 6:2 (5:2) | «Пахтакор» | 26.06.1961 | 14 | «Динамо» М | 0:1 (0:0) | «Спартак» Єр | 02.07.1961 | 15 | «Калев» | 0:4 (0:3) | «Динамо» К | 02.07.1961 | 15 | «Динамо» М | 1:0 (1:0) | «Зеніт» | 02.07.1961 | 15 | «Кайрат» | 1:1 (1:1) | «Пахтакор» | 02.07.1961 | 15 | «Спартак» Єр | 1:1 (0:0) | «Білорусь» | 03.07.1961 | 15 | «Молдова» | 1:1 (0:0) | «Спартак» М | 07.07.1961 | 16 | «Кайрат» | 2:0 (1:0) | «Зеніт» | 07.07.1961 | 16 | «Пахтакор» | 1:0 (1:0) | «Білорусь» | 08.07.1961 | 16 | «Калев» | 0:0 | «Динамо» М | 08.07.1961 | 16 | «Динамо» К | 2:0 (2:0) | «Спартак» М | 08.07.1961 | 16 | «Молдова» | 2:1 (2:1) | ЦСКА М | 11.07.1961 | 17 | «Пахтакор» | 0:1 (0:0) | «Зеніт» | 13.07.1961 | 17 | «Динамо» К | 2:0 (1:0) | «Молдова» | 13.07.1961 | 17 | «Кайрат» | 2:0 (1:0) | «Білорусь» | 13.07.1961 | 17 | «Спартак» Єр | 2:0 (2:0) | «Калев» | 14.07.1961 | 17 | ЦСКА М | 5:1 (4:1) | «Динамо» М | 18.07.1961 | 18 | «Динамо» М | 5:2 (3:0) | «Молдова» | 19.07.1961 | 18 | ЦСКА М | 1:1 (0:1) | «Динамо» К | 19.07.1961 | 18 | «Зеніт» | 2:6 (0:1) | «Спартак» М | 19.07.1961 | 18 | «Пахтакор» | 0:0 | «Калев» | 19.07.1961 | 18 | «Кайрат» | 0:1 (0:1) | «Спартак» Єр | 23.07.1961 | 19 | «Динамо» М | 5:0 (3:0) | «Динамо» К | 24.07.1961 | 19 | «Зеніт» | 1:2 (1:1) | ЦСКА М | 24.07.1961 | 19 | «Кайрат» | 3:0 (0:0) | «Калев» | 24.07.1961 | 19 | «Спартак» М | 3:0 (0:0) | «Білорусь» | 25.07.1961 | 19 | «Пахтакор» | 1:0 (0:0) | «Спартак» Єр | 29.07.1961 | 20 | ЦСКА М | 4:1 (1:1) | «Кайрат» | 30.07.1961 | 20 | «Спартак» Єр | 0:0 | «Динамо» К | 30.07.1961 | 20 | «Молдова» | 1:3 (1:1) | «Пахтакор» | 30.07.1961 | 20 | «Білорусь» | 2:1 (0:1) | «Калев» | 30.07.1961 | 20 | «Динамо» М | 3:1 (1:0) | «Спартак» М | 04.08.1961 | 21 | ЦСКА М | 3:0 (2:0) | «Білорусь» | 05.08.1961 | 21 | «Динамо» К | 3:1 (2:0) | «Пахтакор» | 05.08.1961 | 21 | «Калев» | 2:2 (0:0) | «Спартак» М | 05.08.1961 | 21 | «Молдова» | 1:0 (1:0) | «Кайрат» | 05.08.1961 | 21 | «Спартак» Єр | 3:2 (0:1) | «Зеніт» | 09.08.1961 | 22 | «Спартак» М | 3:1 (1:1) | ЦСКА М | 10.08.1961 | 22 | «Зеніт» | 2:1 (1:0) | «Калев» | 10.08.1961 | 22 | «Динамо» К | 5:1 (2:1) | «Кайрат» | 10.08.1961 | 22 | «Спартак» Єр | 1:0 (1:0) | «Молдова» | 10.08.1961 | 22 | «Білорусь» | 2:0 (1:0) | «Динамо» М | |
Фінальний етап
У підсумковій турнірній таблиці враховувалися очки, набрані в матчах першого етапу.
За 1-10 місця
Підсумкова таблиця:
М | Команда | І | В | Н | П | М | О |
| «Динамо» (Київ) | 30 | 18 | 9 | 3 | 58-28 | 45 |
| «Торпедо» (Москва) | 30 | 19 | 3 | 8 | 68-35 | 41 |
| «Спартак» (Москва) | 30 | 16 | 8 | 6 | 57-34 | 40 |
4 | ЦСКА (Москва) | 30 | 16 | 6 | 8 | 61-43 | 38 |
5 | «Локомотив» (Москва) | 30 | 13 | 12 | 5 | 58-42 | 38 |
6 | «Авангард» (Харків) | 30 | 12 | 10 | 8 | 30-25 | 34 |
7 | «Динамо» (Тбілісі) | 30 | 13 | 7 | 10 | 50-30 | 33 |
8 | «Спартак» (Єреван) | 30 | 11 | 10 | 9 | 37-41 | 32 |
9 | СКА (Ростов-на-Дону) | 30 | 11 | 8 | 11 | 54-36 | 30 |
10 | «Пахтакор» (Ташкент) | 30 | 11 | 8 | 11 | 44-61 | 30 |
Гравці перших трьох команд, які взяли участь щонайменше в половині матчів, отримали медалі чемпіонату.
«Динамо» (Київ): Олег Макаров, Микола Кольцов, Анатолій Сучков, Володимир Щегольков, Йожеф Сабо, Юрій Войнов, Володимир Ануфрієнко, Віктор Серебряников, Валерій Лобановський, Віктор Каневський, Олег Базилевич, Андрій Біба, Валентин Трояновський.
«Торпедо» (Москва): Анатолій Глухотко, Віктор Шустиков, Леонід Островський, Олександр Медакін, Валерій Воронін, Микола Маношин, Геннадій Гусаров, Борис Батанов, Слава Метревелі, Олег Сергеєв, Валентин Денисов, Валентин Іванов.
«Спартак» (Москва): Валентин Івакін, Анатолій Крутиков, Анатолій Масльонкін, Валерій Дикарьов, Олексій Корнєєв, Ігор Нетто, Юрій Іванов, Галімзян Хусаїнов, Анатолій Ісаєв, Анатолій Ільїн, Юрій Фалін, Юрій Севідов, Валерій Рейнгольд.
Матчі |
Дата | Тур | Команда 1 | Рахунок | Команда 2 | 28.08.1961 | 1 | ЦСКА М | 1:0 (0:0) | «Авангард» | 29.08.1961 | 1 | «Спартак» Єр | 1:1 (1:1) | «Динамо» Тб | 29.08.1961 | 1 | «Динамо» К | 1:0 (0:0) | СКА Рос. | 29.08.1961 | 1 | «Спартак» М | 4:3 (3:1) | «Торпедо» М | 02.09.1961 | 2 | «Авангард» | 0:1 (0:1) | «Спартак» М | 02.09.1961 | 2 | «Торпедо» М | 1:1 (0:0) | «Спартак» Єр | 03.09.1961 | 2 | «Локомотив» М | 4:0 (0:0) | ЦСКА М | 03.09.1961 | 2 | «Динамо» Тб | 0:1 (0:1) | «Динамо» К | 03.09.1961 | 2 | СКА Рос. | 2:2 (1:2) | «Пахтакор» | 15.09.1961 | 3 | ЦСКА М | 1:0 (1:0) | СКА Рос. | 15.09.1961 | 3 | «Динамо» К | 2:0 (0:0) | «Торпедо» М | 15.09.1961 | 3 | «Пахтакор» | 1:4 (0:0) | «Динамо» Тб | 15.09.1961 | 3 | «Спартак» Єр | 3:0 (2:0) | «Авангард» | 16.09.1961 | 3 | «Спартак» М | 4:1 (1:0) | «Локомотив» М | 20.09.1961 | 4 | «Торпедо» М | 6:0 (2:0) | «Пахтакор» | 20.09.1961 | 4 | «Динамо» Тб | 3:0 (2:0) | ЦСКА М | 20.09.1961 | 4 | СКА Рос. | 1:2 (0:1) | «Спартак» М | 20.09.1961 | 4 | «Авангард» | 1:1 (1:1) | «Динамо» К | 21.09.1961 | 4 | «Локомотив» М | 1:0 (0:0) | «Спартак» Єр | 25.09.1961 | 5 | ЦСКА М | 0:3 (0:1) | «Торпедо» М | 26.09.1961 | 5 | «Пахтакор» | 3:1 (0:0) | «Авангард» | 26.09.1961 | 5 | «Динамо» К | 2:2 (2:1) | «Локомотив» М | 26.09.1961 | 5 | «Спартак» М | 3:2 (2:2) | «Динамо» Тб | 26.09.1961 | 5 | «Спартак» Єр | 2:5 (2:2) | СКА Рос. | 01.10.1961 | 6 | «Торпедо» М | 2:3 (1:1) | «Спартак» М | 01.10.1961 | 6 | «Авангард» | 0:0 | ЦСКА М | 01.10.1961 | 6 | СКА Рос. | 2:4 (1:1) | «Динамо» К | 01.10.1961 | 6 | «Динамо» Тб | 0:3[2] | «Спартак» Єр | 02.10.1961 | 6 | «Локомотив» М | 2:1 (1:0) | «Пахтакор» | 05.10.1961 | 7 | «Динамо» К | 1:0 (0:0) | «Динамо» Тб | 05.10.1961 | 7 | «Пахтакор» | 1:1 (0:1) | СКА Рос. | 05.10.1961 | 7 | «Спартак» М | 0:0 | «Авангард» | 06.10.1961 | 7 | ЦСКА М | 1:1 (0:0) | «Локомотив» М | 06.10.1961 | 7 | «Спартак» Єр | 1:0 (0:0) | «Торпедо» М | 11.10.1961 | 8 | «Торпедо» М | 1:1 (0:0) | «Динамо» К | 11.10.1961 | 8 | СКА Рос. | 0:0 | ЦСКА М | 11.10.1961 | 8 | «Авангард» | 2:0 (2:0) | «Спартак» Єр | 11.10.1961 | 8 | «Динамо» Тб | 4:0 (1:0) | «Пахтакор» | 12.10.1961 | 8 | «Локомотив» М | 3:1 (1:1) | «Спартак» М | 16.10.1961 | 9 | ЦСКА М | 1:0 (0:0) | «Динамо» Тб | 17.10.1961 | 9 | «Динамо» К | 0:0 | «Авангард» | 17.10.1961 | 9 | «Спартак» М | 1:1 (1:0) | СКА Рос. | 17.10.1961 | 9 | «Спартак» Єр | 2:2 (0:1) | «Локомотив» М | 17.10.1961 | 9 | «Пахтакор» | 1:0 (0:0) | «Торпедо» М | 21.10.1961 | 10 | «Локомотив» М | 3:4 (1:2) | «Динамо» К | 22.10.1961 | 10 | «Авангард» | 4:1 (1:0) | «Пахтакор» | 22.10.1961 | 10 | «Динамо» Тб | 0:0 | «Спартак» М | 22.10.1961 | 10 | «Торпедо» М | 4:2 (3:1) | ЦСКА М | 24.10.1961 | 10 | СКА Рос. | 3:0 (2:0) | «Спартак» Єр | 26.10.1961 | 1 | «Пахтакор» | 4:4 (2:0) | «Локомотив» М | |
За 11-22 місця
Підсумкова таблиця:
М | Команда | І | В | Н | П | М | О |
11 | «Динамо» (Москва) | 32 | 17 | 7 | 8 | 57-39 | 41 |
12 | «Шахтар» (Сталіно) | 32 | 12 | 10 | 10 | 45-37 | 34 |
13 | «Зеніт» (Ленінград) | 32 | 12 | 8 | 12 | 50-52 | 32 |
14 | «Адміралтієць» (Ленінград) | 32 | 12 | 7 | 13 | 49-47 | 31 |
15 | «Труд» (Воронеж)[1] | 32 | 11 | 8 | 13 | 39-38 | 30 |
16 | «Молдова» (Кишинів) | 32 | 12 | 6 | 14 | 46-54 | 30 |
17 | «Кайрат» (Алма-Ата) | 32 | 10 | 8 | 14 | 31-48 | 28 |
18 | «Нафтовик» (Баку) | 32 | 7 | 13 | 12 | 36-52 | 27 |
19 | «Білорусь» (Мінськ) | 32 | 74 | 10 | 15 | 29-44 | 24 |
20 | «Спартак» (Вільнюс) | 32 | 7 | 5 | 20 | 33-64 | 19 |
21 | «Даугава» (Рига) | 32 | 5 | 7 | 20 | 30-63 | 17 |
22 | «Калев» (Таллінн) | 32 | 1 | 8 | 23 | 25-74 | 10 |
Матчі |
Дата | Тур | Команда 1 | Рахунок | Команда 2 | 14.08.1961 | 4 | «Нафтовик» | 2:2 (1:2) | «Молдова» | 18.08.1961 | 1 | «Нафтовик» | 2:0 (0:0) | «Кайрат» | 21.08.1961 | 1 | «Білорусь» | 1:1 (0:1) | «Труд» | 23.08.1961 | 1 | «Адміралтієць» | 5:2 (1:0) | «Молдова» | 24.08.1961 | 6 | «Кайрат» | 2:1 (1:1) | «Даугава» | 26.08.1961 | 3 | «Нафтовик» | 3:0 (0:0) | «Калев» | 27.08.1961 | 1 | «Шахтар» Д | 0:0 | «Динамо» М | 28.08.1961 | 1 | «Спартак» Віл. | 0:1 (0:0) | «Зеніт» | 28.08.1961 | 6 | «Труд» | 3:0 (3:0) | «Молдова» | 31.08.1961 | 2 | «Білорусь» | 0:0 | «Нафтовик» | 02.09.1961 | 2 | «Молдова» | 3:1 (1:0) | «Спартак» Віл. | 02.09.1961 | 2 | «Труд» | 1:0 (1:0) | «Кайрат» | 02.09.1961 | 2 | «Даугава» | 0:2 (0:1) | «Зеніт» | 02.09.1961 | 2 | «Калев» | 1:0 (0:0) | «Шахтар» Д | 02.09.1961 | 2 | «Адміралтієць» | 1:2 (1:1) | «Динамо» М | 07.09.1961 | 1 | «Даугава» | 1:0 (1:0) | «Калев» | 07.09.1961 | 3 | «Труд» | 2:0 (0:0) | «Зеніт» | 07.09.1961 | 3 | «Динамо» М | 3:0 (1:0) | «Спартак» Віл. | 07.09.1961 | 3 | «Адміралтієць» | 2:1 (0:1) | «Кайрат» | 07.09.1961 | 3 | «Шахтар» Д | 4:2 (1:0) | «Білорусь» | 11.09.1961 | 4 | «Динамо» М | 2:1 (1:0) | «Даугава» | 12.09.1961 | 4 | «Шахтар» Д | 6:0 (3:0) | «Кайрат» | 12.09.1961 | 4 | «Труд» | 1:1 (1:0) | «Калев» | 12.09.1961 | 4 | «Спартак» Віл. | 0:1 (0:1) | «Білорусь» | 12.09.1961 | 4 | «Зеніт» | 2:2 (1:0) | «Адміралтієць» | 17.09.1961 | 5 | «Нафтовик» | 2:2 (1:1) | «Зеніт» | 17.09.1961 | 5 | «Калев» | 0:2 (0:1) | «Адміралтієць» | 17.09.1961 | 5 | «Динамо» М | 2:0 (1:0) | «Труд» | 17.09.1961 | 5 | «Білорусь» | 2:0 (1:0) | «Даугава» | 17.09.1961 | 5 | «Молдова» | 0:0 | «Шахтар» Д | 17.09.1961 | 5 | «Кайрат» | 1:0 (0:0) | «Спартак» Віл. | 21.09.1961 | 3 | «Молдова» | 1:0 (0:0) | «Даугава» | 21.09.1961 | 6 | «Білорусь» | 0:0 | «Адміралтієць» | 21.09.1961 | 6 | «Нафтовик» | 2:2 (0:1) | «Динамо» М | 21.09.1961 | 6 | «Спартак» Віл. | 3:1 (2:0) | «Калев» | 21.09.1961 | 6 | «Зеніт» | 1:1 (1:0) | «Шахтар» Д | 26.09.1961 | 7 | «Даугава» | 0:1 (0:1) | «Динамо» М | 26.09.1961 | 7 | «Кайрат» | 0:0 | «Шахтар» Д | 26.09.1961 | 7 | «Молдова» | 1:0 (1:0) | «Нафтовик» | 26.09.1961 | 7 | «Білорусь» | 0:1 (0:1) | «Спартак» Віл. | 26.09.1961 | 7 | «Калев» | 0:2 (0:0) | «Труд» | 27.09.1961 | 7 | «Адміралтієць» | 2:1 (0:0) | «Зеніт» | 30.09.1961 | 8 | «Динамо» М | 3:1 (2:1) | «Шахтар» Д | 30.09.1961 | 8 | «Труд» | 2:0 (0:0) | «Білорусь» | 30.09.1961 | 8 | «Кайрат» | 2:0 (0:0) | «Нафтовик» | 30.09.1961 | 8 | «Зеніт» | 3:0 (1:0) | «Спартак» Віл. | 30.09.1961 | 8 | «Молдова» | 2:1 (1:0) | «Адміралтієць» | 30.09.1961 | 8 | «Калев» | 2:3 (1:1) | «Даугава» | 04.10.1961 | 9 | «Динамо» М | 4:1 (3:0) | «Адміралтієць» | 05.10.1961 | 9 | «Кайрат» | 0:0 | «Труд» | 05.10.1961 | 9 | «Шахтар» Д | 3:2 (2:0) | «Калев» | 05.10.1961 | 9 | «Спартак» Віл. | 4:1 (3:0) | «Молдова» | 05.10.1961 | 9 | «Нафтовик» | 1:1 (1:1) | «Білорусь» | 06.10.1961 | 9 | «Зеніт» | 4:1 (2:0) | «Даугава» | 10.10.1961 | 10 | «Спартак» Віл. | 1:2 (1:1) | «Динамо» М | 10.10.1961 | 10 | «Зеніт» | 2:1 (1:1) | «Труд» | 10.10.1961 | 10 | «Даугава» | 0:2 (0:2) | «Молдова» | 11.10.1961 | 10 | «Білорусь» | 1:1 (0:1) | «Шахтар» Д | 12.10.1961 | 10 | «Калев» | 1:2 (0:1) | «Нафтовик» | 12.10.1961 | 10 | «Кайрат» | 0:3 (0:0) | «Адміралтієць» | 14.10.1961 | 11 | «Зеніт» | 4:1 (3:0) | «Нафтовик» | 15.10.1961 | 11 | «Труд» | 2:0 (1:0) | «Динамо» М | 15.10.1961 | 11 | «Даугава» | 1:3 (1:1) | «Білорусь» | 15.10.1961 | 11 | «Шахтар» Д | 2:1 (1:1) | «Молдова» | 15.10.1961 | 11 | «Спартак» Віл. | 0:1 (0:0) | «Кайрат» | 16.10.1961 | 11 | «Адміралтієць» | 6:2 (4:0) | «Калев» | 20.10.1961 | 12 | «Динамо» М | 3:1 (1:0) | «Нафтовик» | 20.10.1961 | 12 | «Калев» | 1:5 (0:2) | «Спартак» Віл. | 20.10.1961 | 12 | «Даугава» | 1:1 (1:1) | «Кайрат» | 21.10.1961 | 12 | «Шахтар» Д | 5:3 (2:1) | «Зеніт» | 21.10.1961 | 12 | «Адміралтієць» | 2:1 (0:1) | «Білорусь» | 21.10.1961 | 12 | «Молдова» | 1:0 (1:0) | «Труд» | |
Бомбардири
- 13 м'ячів забивали: Володимир Стрешний (СКА), Серафим Андронников («Труд»), Дмитро Дубровський («Молдова»).
- 12 м'ячів забивав: Валерій Короленков («Динамо» М).
- 11 м'ячів забивали: Віктор Соколов («Локомотив»), Лев Бурчалкін («Зеніт»), Юрій Варламов («Адміралтієць»), Станісловас Рамяліс («Спартак» В).
- 10 м'ячів забивали: Валерій Лобановський («Динамо» К), Олег Базилевич («Динамо» К), Борис Батанов («Торпедо»), Анатолій Ісаєв («Спартак» М), Володимир Федотов (ЦСКА), Микола Корольов («Авангард»).
Ігри, голи
У чемпіонаті брали участь три українські команди. Нижче наведений список гравців, які виходили на поле і забивали м'ячі у ворота суперників.
|
|
1. «Динамо» (Київ) |
Воротарі: | Олег Макаров (29, 26п), Леонід Клюєв (4, 2п). |
Захисники: | Микола Кольцов (28), Анатолій Сучков (25), Володимир Щегольков (22), Віталій Щербаков (12), Василь Турянчик (9, 1), Володимир Єрохін (2). |
Півзахисники: | Йожеф Сабо (27, 3), Юрій Войнов (21, 3), Володимир Ануфрієнко (15), Володимир Сорокін (3), Валерій Веригін (3), Віктор Пестриков (1). |
Нападники: | Віктор Серебряников (29, 4), Валерій Лобановський (28, 10), Віктор Каневський (26, 18), Олег Базилевич (26, 10), Андрій Біба (17, 5), Валентин Трояновський (15, 2), Микола Каштанов (11, 1), Ігор Зайцев (8, 1). |
Старший тренер: В'ячеслав Соловйов. Начальник команди: Віктор Терентьєв. Тренер: Михайло Коман. |
6. «Авангард» (Харків) |
Воротарі: | Микола Уграїцький (27), Євген Власенко (3), Михайло Авербух (2). |
Захисники: | Віктор Мар'єнко (29, 1), Микола Масленников (29), Юрій Соколов (28, 1), Володимир Онисько (24), Шота Рігвава (5), Борис Шишков (2). |
Півзахисники: | Євген Панфілов (25), Володимир Тодоров (22, 2), Володимир Ожередов (18). |
Нападники: | Юрій Нестеров (29, 4), Микола Корольов (28, 10), Клим Хачатуров (26, 4), Станіслав Костюк (21, 4), Анатолій Крощенко (17, 3), Аркадій Мангасаров (11), Ігор Величко (4), Валентин Балацький (3), Володимир Канищев (2). |
Старший тренер: Олександр Пономарьов. Тренери: Віталій Зуб, Олексій Сєров. |
12. «Шахтар» |
Воротарі: | Борис Стрєлков (26), Анатолій Райвич (6), Анатолій Халіулін (2). |
Захисники: | В'ячеслав Аляб'єв (32, 1), Микола Головко (28), Геннадій Снєгирьов (22, 2), Анатолій Грибеник (12), Геннадій Швець (2), Віталій Кулаковський (2). |
Півзахисники: | Володимир Сальков (29), Дмитро Мізерний (28), Олег Колосов (24, 1), Олександр Стук (1). |
Нападники: | Юрій Захаров (28, 14), Анатолій Родін (26, 5), Віталій Савельєв (23, 9), Юрій Ананченко (20, 5), Борис Розсихін (17, 2), Валентин Сапронов (17, 1), Іван Диковець (16, 1), Валерій Шутильов (6, 1), Віктор Гостинін (5, 1), Віктор Романюта (4), Борис Бєляк (4), Володимир Бузовський (3, 1). |
Старший тренер: Олег Ошенков. Начальник команди: Євген Шпиньов. Тренер: Микола Дегтярьов. |
Список 33-х
|
|
№ 1 | Лев Яшин («Динамо» М), Гіві Чохелі («Динамо» Тб), Анатолій Масльонкін, Анатолій Крутиков (обидва — «Спартак» М), Юрій Войнов («Динамо» К), Ігор Нетто («Спартак» М), Слава Метревелі, Валентин Іванов (обидва — «Торпедо» М), Віктор Понєдєльнік (СКА Р/Д), Валентин Бубукін («Локомотив» М), Михайло Месхі («Динамо» Тб). |
№ 2 | Маслаченко («Локомотив» М), Олександр Медакін, Віктор Шустиков, Леонід Островський, Валерій Воронін, Микола Маношин (всі — «Торпедо» М), Олег Базилевич («Динамо» К), Ігор Численко («Динамо» М), Геннадій Гусаров, Борис Батанов (обидва — «Торпедо» М), Валерій Лобановський («Динамо» К). |
№ 3 | Сергій Котрікадзе («Динамо» Тб), Володимир Петров («Спартак» М), Георгій Рябов («Динамо» М), Дмитро Багрич (ЦСКА), Анатолій Чертков, Юрій Шикунов (обидва — СКА Р/Д), Герман Апухтін (ЦСКА), Віктор Серебряников («Динамо» К), Георгій Смирнов («Даугава»), Галімзян Хусаїнов («Крила Рад»), Олег Сергєєв («Торпедо» М). |
Примітки
- ↑ а б Воронезький «Труд» втратив місце у класі «А» як найслабша команда РРФСР.
- ↑ Матч «Динамо» (Тбілісі) — «Спартак» (Єреван) було перервано за рахунку 1:3. Команді господарів («Динамо») зараховано технічну поразку -/+.
Посилання
- Календар ігор (рос.)
- На www.rsssf.com (англ.)
- Результати на WildStat.ru (рос.)
Сезони вищого дивізіону чемпіонату СРСР з футболу |
---|
| Група «А» | 1936 (в) · 1936 (o) · 1937 · 1938 · 1939 · 1940 · 1941 |
---|
| Перша група | 1945 · 1946 · 1947 · 1948 · 1949 |
---|
| Клас «А» | 1950 · 1951 · 1952 · 1953 · 1954 · 1955 · 1956 · 1957 · 1958 · 1959 · 1960 · 1961 · 1962 |
---|
| Клас «А», перша група | 1963 · 1964 · 1965 · 1966 · 1967 · 1968 · 1969 |
---|
| Клас «А», вища група | 1970 |
---|
| Вища ліга | 1971 · 1972 · 1973 · 1974 · 1975 · 1976 (в) · 1976 (о) · 1977 · 1978 · 1979 · 1980 · 1981 · 1982 · 1983 · 1984 · 1985 · 1986 · 1987 · 1988 · 1989 · 1990 · 1991 |
---|
| |
|
Європейський футбол 1961—1962 |
---|
| | | Національні чемпіонати | |
---|
| Національні кубки | Австрія • Албанія • Англія • Болгарія • Греція • Данія • Ізраїль • Ірландія • Ісландія • Іспанія • Італія • Кіпр • Ліхтенштейн • Люксембург • Мальта • Нідерланди • Німеччина (НДР, ФРН) • Норвегія • Північна Ірландія • Польща • Португалія • Румунія • СРСР • Уельс • Фарерські острови • Фінляндія • Франція • Чехословаччина • Швейцарія • Шотландія • Югославія |
---|
| Кубки національних ліг | |
---|
| Національні суперкубки | |
---|
| Єврокубки | |
---|
|