Damernas lättvikts-dubbelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2004
Rodd Damernas lättvikts-dubbelsculler | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 15-22 augusti | ||
Anläggning | Schinias Olympic Rowing and Canoeing Centre | ||
| |||
|
Rodd vid olympiska sommarspelen 2004 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Damernas lättvikts-dubbelsculler i rodd vid olympiska sommarspelen 2004 avgjordes mellan den 15 och 22 augusti 2004.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Lättvikts-dubbelsculler[1] | Constanța Burcică och Angela Alupei (ROU) | Daniela Reimer och Claudia Blasberg (GER) | Kirsten van der Kolk och Marit van Eupen (NED) |
Resultat
Heat
Heat 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Constanța Burcică, Angela Alupei | Rumänien | 6:50,64 | SA/B |
2 | Magdalena Kemnitz, Ilona Mokronowska | Polen | 6:51,46 | R |
3 | Maria Mas de Xaxars Rivero, Eva Mirones Sola | Spanien | 7:02,33 | R |
4 | Maria Sakellaridou, Chrysi Biskitzi | Grekland | 7:05,52 | R |
5 | Kahori Uchiyama, Akiko Iwamoto | Japan | 7:14,04 | R |
6 | Pham Thi Hien, Nguyen Thi Thi | Vietnam | 7:42,43 | R |
Heat 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Daniela Reimer, Claudia Blasberg | Tyskland | 6:52,47 | SA/B |
2 | Xu Dongxiang, Li Qian | Kina | 6:54,66 | R |
3 | Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen | Nederländerna | 7:00,46 | R |
4 | Lisa Schlenker, Stacey Borgman | USA | 7:04,01 | R |
5 | Edit Stift, Monika Remsei | Ungern | 7:12,79 | R |
6 | Gabriela Huerta Trillo, Aline Olvera Clauzier | Mexiko | 7:18,16 | R |
Heat 3
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Sally Newmarch, Amber Halliday | Australien | 6:49,90 | SA/B WB |
2 | Mara Jones, Fiona Milne | Kanada | 6:53,47 | R |
3 | Juliane Rasmussen, Johanne Thomsen | Danmark | 6:56,62 | R |
4 | Helen Casey, Tracy Langlands | Storbritannien | 6:59,19 | R |
5 | Dailin Taset Aguilar, Ismaray Marrero Aria | Kuba | 7:18,35 | R |
6 | Milka Kraljev, Lucia Palermo | Argentina | 7:25,11 | R |
Återkval - 17 augusti
Återkval 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Xu Dongxiang, Li Qian | Kina | 6:54,48 | SA/B |
2 | Helen Casey, Tracy Langlands | Storbritannien | 6:59,63 | SA/B |
3 | Maria Mas de Xaxars Rivero, Eva Mirones Sola | Spanien | 7:02,91 | SA/B |
4 | Edit Stift, Monika Remsei | Ungern | 7:07,69 | FC |
5 | Pham Thi Hien, Nguyen Thi Thi | Vietnam | 7:35,29 | FC |
Återkval 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Magdalena Kemnitz, Ilona Mokronowska | Polen | 6:53,74 | SA/B |
2 | Lisa Schlenker, Stacey Borgman | USA | 6:54,12 | SA/B |
3 | Juliane Rasmussen, Johanne Thomsen | Danmark | 6:57,84 | SA/B |
4 | Kahori Uchiyama, Akiko Iwamoto | Japan | 7:07,07 | FC |
5 | Milka Kraljev, Lucia Palermo | Argentina | 7:23,22 | FC |
Återkval 3
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen | Nederländerna | 6:52,53 | SA/B |
2 | Mara Jones, Fiona Milne | Kanada | 6:54,04 | SA/B |
3 | Maria Sakellaridou, Chrysi Biskitzi | Grekland | 7:04,98 | SA/B |
4 | Dailin Taset Aguilar, Ismaray Marrero Aria | Kuba | 7:14,01 | FC |
5 | Gabriela Huerta Trillo, Aline Olvera Clauzier | Mexiko | 7:23,07 | FC |
Semifinal A/B - 19 augusti
Semifinal 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Constanța Burcică, Angela Alupei | Rumänien | 6:51,84 | FA |
2 | Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen | Nederländerna | 6:53,10 | FA |
3 | Daniela Reimer, Claudia Blasberg | Tyskland | 6:53,43 | FA |
4 | Lisa Schlenker, Stacey Borgman | USA | 6:54,16 | FB |
5 | Helen Casey, Tracy Langlands | Storbritannien | 6:59,23 | FB |
6 | Maria Sakellaridou, Chrysi Biskitzi | Grekland | 7:15,45 | FB |
Semifinal 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Sally Newmarch, Amber Halliday | Australien | 6:54,01 | FA |
2 | Magdalena Kemnitz, Ilona Mokronowska | Polen | 6:54,49 | FA |
3 | Xu Dongxiang, Li Qian | Kina | 6:55,66 | FA |
4 | Mara Jones, Fiona Milne | Kanada | 6:56,64 | FB |
5 | Juliane Rasmussen, Johanne Thomsen | Danmark | 7:01,98 | FB |
6 | Maria Mas de Xaxars Rivero, Eva Mirones Sola | Spanien | 7:09,21 | FB |
Final - 21 augusti
Final C
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Kahori Uchiyama, Akiko Iwamoto | Japan | 7:37,46 |
2 | Dailin Taset Aguilar, Ismaray Marrero Aria | Kuba | 7:42,20 |
3 | Edit Stift, Monika Remsei | Ungern | 7:45,05 |
4 | Gabriela Huerta Trillo, Aline Olvera Clauzier | Mexiko | 7:48,02 |
5 | Milka Kraljev, Lucia Palermo | Argentina | 7:54,32 |
6 | Pham Thi Hien, Eva Mirones Sola | Vietnam | 8:14,80 |
Final B
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 | Lisa Schlenker, Stacey Borgman | USA | 7:23,40 |
2 | Mara Jones, Fiona Milne | Kanada | 7:26,07 |
3 | Helen Casey, Tracy Langlands | Storbritannien | 7:29,12 |
4 | Juliane Rasmussen, Johanne Thomsen | Danmark | 7:32,58 |
5 | Maria Mas de Xaxars Rivero, Eva Mirones Sola | Spanien | 7:41,23 |
6 | Maria Sakellaridou, Chrysi Biskitzi | Grekland | 7:48,42 |
Final A
Placering | Roddare | Land | Tid |
---|---|---|---|
Constanța Burcică, Angela Alupei | Rumänien | 6:56,05 | |
Daniela Reimer, Claudia Blasberg | Tyskland | 6:57,33 | |
Kirsten van der Kolk, Marit van Eupen | Nederländerna | 6:58,54 | |
4 | Sally Newmarch, Amber Halliday | Australien | 6:59,91 |
5 | Xu Dongxiang, Li Qian | Kina | 7:02,05 |
6 | Magdalena Kemnitz, Ilona Mokronowska | Polen | 7:04,48 |
Referenser
- ^ ”Sports-reference.com”. Arkiverad från originalet den 20 oktober 2009. https://web.archive.org/web/20091020020647/http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2004/ROW/womens-lightweight-double-sculls.html. Läst 17 januari 2016.
|