Brasilien deltog i de olympiska sommarspelen 2000 med en trupp bestående av 205 deltagare, 111 män och 94 kvinnor, och de tog totalt tolv medaljer.[1]
Medaljer
Silver
Brons
- Basketlandslaget damer (Janeth Arcain, Alessandra Oliveira, Adriana Aparecida Santos, Cintia Santos, Ilisaine Karen David, Lilian Cristina Goncalves, Silvia Luz, Helen Cristina Luz, Claudia Neves, Adriana Pinto, Kelly Santos och Marta Sobral)
- André Johannpeter, Álvaro Miranda Neto, Luiz Felipe De Azevedo och Rodrigo Pessoa - Ridsport, laghoppning
- Torben Grael och Marcelo Ferreira - Segling, starbåt
- Fernando Scherer, Gustavo Borges, Carlos Jayme och Edvaldo Valério - Simning, 4 x 100 m bröstsim
- Adriana Samuel och Sandra Pires - Volleyboll, beachvolleyboll
- Volleybollandslaget damer (Leila Barros, Virna Dias, Érika Coimbra, Janina Conceição, Kely Fraga, Ricarda Lima, Kátia Lopes, Walewska Oliveira, Elisângela Oliveira, Karin Rodrigues, Raquel Silva och Hélia Souza)
Basket
Damer Gruppspel - Slutspel
Bordtennis
Boxning
Flugvikt
- José Albuquerque
- Omgång 1 – Förlorade mot Valeriy Sydorenko från Ukraina (gick inte vidare)
Fjädervikt
- Valdemir Pereira
- Omgång 1 – Besegrade James Swan från Australien
- Omgång 2 – Förlorade mot Ramazan Palyani från Turkiet (→ gick inte vidare)
Lättvikt
- Agnaldo Nunes
- Omgång 1 – Förlorade mot Michael Katsidis från Australien (→ gick inte vidare)
Lätt weltervikt
- Kelson Santos
- Omgång 1 – Besegrade Ghulam Shabbir från Pakistan
- Omgång 2 – Förlorade mot Mahamadkadyz Abdullaev från Uzbekistan (→ gick inte vidare)
Mellanvikt
- Cleiton Conceição
- Omgång 1 – Förlorade mot Jeff Lacy från USA (→ gick inte vidare)
Lätt tungvikt
- Laudelino Barros
- Omgång 1 – Förlorade mot Danny Green från Australien (→ gick inte vidare)
Cykling
Mountainbike
Herrarnas terränglopp
- Renato Seabra
- Final – DNF
Landsväg
Herrarnas linjelopp
- Murilo Fischer
- Final — 5:52:47 (→ 89:e plats)
Damernas linjelopp
- Claudia Saintagne
- Final — 3:24:19 (→ 44:e plats)
- Janildes Silva
- Final — 3:35:12 (→ 49:e plats)
Fotboll
Herrar - Gruppspel
- Slutspel
- Damer
- Gruppspel
- Slutspel
Friidrott
Herrarnas 100 meter
Herrarnas 200 meter
Herrarnas 400 meter
Herrarnas 800 meter
Herrarnas 1 500 meter
- Hudson de Souza
- Omgång 1 – 3:39.70
- Semifinal – 3:41.00 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 110 meter häck
- Márcio Simão de Souza
- Omgång 1 – 13.70
- Omgång 2 – 13.71 (→ gick inte vidare)
Herrarnas 400 meter häck
- Eronilde de Araújo
- Omgång 1 – 50.06
- Semifinal – 48.76
- Final – 48.34 (→ 5:e plats)
Herrarnas 4 x 100 meter stafett
Herrarnas längdhopp
- Nelson Carlos Ferreira
- Kval – 7.32 (→ gick inte vidare)
Herrarnas maraton
- Vanderlei de Lima
- Final – 2:37:08 (→ 75:e plats)
- Éder Fialho
- Final – DNF
- Osmiro Silva
- Final – DNF
Damernas spjutkastning
- Sueli dos Santos
- Kval – 56.27 (→ gick inte vidare)
Damernas längdhopp
- Maurren Higa Maggi
- Qualifying – 6.35 (→ gick inte vidare)
- Luciana Santos
- Kval – NM (→ gick inte vidare)
Damernas tresteg
- Luciana Santos
- Kval – 13.48 (→ gick inte vidare)
Fäktning
Herrarnas florett
Gymnastik
Handboll
Damer Gruppspel - Slutspel
Judo
Kanotsport
Sprint Herrarnas K-1 500 m
- Roger Caumo
- Kvalheat –; 01:49,955 (gick inte vidare)
Herrarnas K-1 1000 m
- Roger Caumo
- Kvalheat –; 03:52,082 (gick inte vidare)
Herrarnas K-2 500 m
- Sebastian Cuattrin, Carlos Augusto Campos
- Kvalheat –; 01:35,662
- Semifinal –; 01:34,868 (gick inte vidare)
Herrarnas K-2 1000 m
- Carlos Augusto Campos, Sebastian Cuattrin
- Kvalheat –; 03:21,228
- Semifinal –; 03:22,496 (gick inte vidare)
- Slalom
Herrarnas C-1 slalom
- Cassio Petry
- Kval –; 293,72 (gick inte vidare)
Ridsport
Rodd
Segling
Mistral
- Ricardo Santos
- Lopp 1 – 5
- Lopp 2 – 10
- Lopp 3 – 21
- Lopp 4 – 12
- Lopp 5 – 22
- Lopp 6 – 4
- Lopp 7 – 8
- Lopp 8 – 14
- Lopp 9 – (37) OCS
- Lopp 10 – 21
- Lopp 11 – 26
- Final – 117 (15:e plats)
Finnjolle
- Christoph Bergmann
- Lopp 1 – 10
- Lopp 2 – 8
- Lopp 3 – 3
- Lopp 4 – (21)
- Lopp 5 – 11
- Lopp 6 – 13
- Lopp 7 – 9
- Lopp 8 – 2
- Lopp 9 – 18
- Lopp 10 – (20)
- Lopp 11 – 10
- Final – 84 (:e plats)
470
- Andre Fonseca och Alexandre Paradeda
- Lopp 1 – 14
- Lopp 2 – (24)
- Lopp 3 – 11
- Lopp 4 – 21
- Lopp 5 – 15
- Lopp 6 – 20
- Lopp 7 – (27)
- Lopp 8 – 24
- Lopp 9 – 22
- Lopp 10 – 21
- Lopp 11 – 23
- Final – 171 (26:e plats)
Laser
- Robert Scheidt
- Lopp 1 – 1
- Lopp 2 – 2
- Lopp 3 – (22)
- Lopp 4 – 1
- Lopp 5 – 12
- Lopp 6 – 1
- Lopp 7 – 20
- Lopp 8 – 5
- Lopp 9 – 1
- Lopp 10 – 1
- Lopp 11 – (44) DSQ
- Final – 44 (Silver)
Tornado
- Henrique Pellicano och Mauricio Oliveira
- Lopp 1 – (17) OCS
- Lopp 2 – 7
- Lopp 3 – 6
- Lopp 4 – 9
- Lopp 5 – 16
- Lopp 6 – 13
- Lopp 7 – (17) OCS
- Lopp 8 – 5
- Lopp 9 – 6
- Lopp 10 – 5
- Lopp 11 – 11
- Final – 78 (11:e plats)
Starbåt
- Marcelo Ferreira och Torben Grael
- Lopp 1 – 3
- Lopp 2 – (13)
- Lopp 3 – 1
- Lopp 4 – 2
- Lopp 5 – 1
- Lopp 6 – 6
- Lopp 7 – 7
- Lopp 8 – 4
- Lopp 9 – 12
- Lopp 10 – 3
- Lopp 11 – (17) OCS
- Final – 39 (Brons)
Mistral
- Christina Forte
- Lopp 1 – 24
- Lopp 2 – 22
- Lopp 3 – (27)
- Lopp 4 – 26
- Lopp 5 – 24
- Lopp 6 – (30) OCS
- Lopp 7 – 26
- Lopp 8 – 25
- Lopp 9 – 24
- Lopp 10 – 25
- Lopp 11 – 27
- Final – 223 (26:e plats)
470
- Maria Krahe och Fernanda Oliveira
- Lopp 1 – 16
- Lopp 2 – 17
- Lopp 3 – 14
- Lopp 4 – 14
- Lopp 5 – 13
- Lopp 6 – (20) DSQ
- Lopp 7 – 17
- Lopp 8 – 15
- Lopp 9 – (20) OCS
- Lopp 10 – 19
- Lopp 11 – 18
- Final – 143 (19:e plats)
Simhopp
Herrar
Hoppare | Gren | Kval | Semifinal | Final |
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering |
Cassius Duran | Herrarnas 3 m | 382,08 | 14 | 216,06 | 14 | Gick inte vidare |
Herrarnas 10 m | 331,86 | 28 | Gick inte vidare |
Damer
Hoppare | Gren | Kval | Semifinal | Final |
Poäng | Placering | Poäng | Placering | Poäng | Placering |
Juliana Veloso | Damernas 3 m | 220,62 | 35 | Gick inte vidare |
Damernas 10 m | 266,04 | 19 | Gick inte vidare |
Taekwondo
Tennis
Triathlon
Herrarnas triathlon
- Leandro Macedo – 1:49:50,69 (→ 14:e plats)
- Juraci Moreira – 1:50:44,79 (→ 22:a plats)
- Armando Barcellos – 1:53:42,63 (→ 39:e plats)
Damernas triathlon
- Sandra Soldan – 2:03:19,86 (→ 11:e plats)
- Mariana Ohata – DNF (→ ingen placering)
- Carla Moreno – DNF (→ ingen placering)
Referenser
- ^ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/BRA/summer/2000/ Arkiverad 4 december 2008 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)