Campionatul Mondial de Atletism din 2001
| ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 8 | |||
Gazda | Canada | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 1.602[1] | |||
Pentru ediția actuală, vedeți : 2001 World Championships in Athletics – women's 100 metres hurdles[*][[2001 World Championships in Athletics – women's 100 metres hurdles |]] | ||||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism din 2003 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism din 1999 | ||||
Modifică date / text |
A 8-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism s-a desfășurat între 3 și 12 august 2001 la Edmonton, Canada. Au participat 1602 sportivi din 189 de țări.[2] Campionatul a fost organizat pentru prima oară pe continentul american.
Stadion
Probele au avut loc pe Stadionul Commonwealth din Edmonton. Acesta a fost construit în anul 1978 pentru Jocurile Commonwealth-ului din 1978.[3]
- Stadionul Commonwealth
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Maurice Greene (USA) | 9,82 | Bernard Williams (USA) | 9,94 PB | Ato Boldon (TRI) | 9,98 |
200 m | Konstantinos Kenteris (GRE) | 20,04 | Christopher Williams (JAM) | 20,20 | Kim Collins (SKN) | 20,20 RN |
Shawn Crawford (USA) | 20,20 | |||||
400 m | Avard Moncur (BAH) | 44,64 | Ingo Schultz (GER) | 44,87 | Greg Haughton (JAM) | 44,98 |
800 m | André Bucher (SUI) | 1:43,70 | Wilfred Bungei (KEN) | 1:44,55 | Paweł Czapiewski (POL) | 1:44,63 PB |
1500 m | Hicham El Guerrouj (MAR) | 3:30,68 | Bernard Lagat (KEN) | 3:31,10 | Driss Maazouzi (FRA) | 3:31,54 |
5000 m | Richard Limo (KEN) | 13:00,77 | Million Wolde (ETH) | 13:03,47 | John Kibowen (KEN) | 13:05,20 |
10 000 m | Charles Kamathi (KEN) | 27:53,25 | Assefa Mezgebu (ETH) | 27:53,97 | Haile Gebrselassie (ETH) | 27:54,41 |
Maraton | Gezahegne Abera (ETH) | 2:12:42 | Simon Biwott (KEN) | 2:12:43 | Stefano Baldini (ITA) | 2:13:18 |
110 m garduri | Allen Johnson (USA) | 13,04 | Anier García (CUB) | 13,07 | Dudley Dorival (HAI) | 13,25 RN |
400 m garduri | Félix Sánchez (DOM) | 47,49 | Fabrizio Mori (ITA) | 47,54 RN | Dai Tamesue (JPN) | 47,89 RN |
3000 m obstacole | Reuben Kosgei (KEN) | 8:15,16 | Ali Ezzine (MAR) | 8:16,21 | Bernard Barmasai (KEN) | 8:16,59 |
20 km marș | Roman Rasskazov (RUS) | 1:20:31 | Ilia Markov (RUS) | 1:20:33 | Viktor Buraev (RUS) | 1:20:36 |
50 km marș | Robert Korzeniowski (POL) | 3:42:08 | Jesús Ángel García (ESP) | 3:43:07 | Edgar Hernández (MEX) | 3:46:12 PB |
Ștafetă 4×100 m | Africa de Sud Morne Nagel Corne Du Plessis Lee-Roy Newton Mathew Quinn | 38,47 RN | Trinidad-Tobago Marc Burns Ato Boldon Jaycey Harper Darrel Brown | 38,58 RN | Australia Matthew Shirvington Paul Di Bella Steve Brimacombe Adam Basil | 38,83 |
Ștafetă 4×400 m | Bahamas Avard Moncur Chris Brown Troy McIntosh Tim Munnings Carl Oliver* | 2:58,19 RN | Jamaica Brandon Simpson Christopher Williams Greg Haughton Danny McFarlane Michael Blackwood* Mario Watts* | 2:58,39 | Polonia Rafał Wieruszewski Piotr Haczek Piotr Długosielski Piotr Rysiukiewicz Jacek Bocian* | 2:59,71 |
Săritura în înălțime | Martin Buß (GER) | 2,36 | Iaroslav Râbakov (RUS) | 2,33 PB | ||
Veaceslav Voronin (RUS) | 2,33 | |||||
Săritura în lungime | Iván Pedroso (CUB) | 8,40 | Savanté Stringfellow (USA) | 8,24 | Carlos Calado (POR) | 8,21 |
Săritura cu prăjina | Dmitri Markov (AUS) | 6,05 RC | Aleksandr Averbukh (ISR) | 5,85 | Nick Hysong (USA) | 5,85 |
Triplusalt | Jonathan Edwards (GBR) | 17,92 | Christian Olsson (SWE) | 17,47 | Igor Spasovhodski (RUS) | 17,44 PB |
Aruncarea greutății | John Godina (USA) | 21,87 | Adam Nelson (USA) | 21,24 | Arsi Harju (FIN) | 20,93 |
Aruncarea discului | Lars Riedel (GER) | 69,72 RC | Virgilijus Alekna (LTU) | 69,40 | Michael Möllenbeck (GER) | 67,61 PB |
Aruncarea suliței | Jan Železný (CZE) | 92,80 RC | Aki Parviainen (FIN) | 91,31 | Konstadinos Gatsioudis (GRE) | 89,95 |
Aruncarea ciocanului | Szymon Ziółkowski (POL) | 83,38 RC | Koji Murofushi (JPN) | 82,92 | Ilia Konovalov (RUS) | 80,27 |
Decatlon | Tomáš Dvořák (CZE) | 8902 RC | Erki Nool (EST) | 8815 RN | Dean Macey (GBR) | 8603 PB |
* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Feminin
Probă sportivă | Aur | Argint | Bronz | |||
100 m | Janna Pintusevici (UKR) | 10,82 | Ekaterini Thanou (GRE) | 10,91 | Chandra Sturrup (BAH) | 11,02 |
200 m | Debbie Ferguson (BAH) | 22,52 | LaTasha Jenkins (USA) | 22,85 | Cydonie Mothersille (CAY) | 22,88 |
400 m | Amy Mbacke Thiam (SEN) | 49,86 RN | Lorraine Fenton (JAM) | 49,88 | Ana Guevara (MEX) | 49,97 |
800 m | Maria Mutola (MOZ) | 1:57,17 | Stephanie Graf (AUT) | 1:57,20 | Letitia Vriesde (SUR) | 1:57,35 |
1500 m | Gabriela Szabo (ROU) | 4:00,57 | Violeta Szekely (ROU) | 4:01,70 | Natalia Gorelova (RUS) | 4:02,40 |
5000 m | Olga Egorova (RUS) | 15:03,39 | Marta Dominguez (ESP) | 15:06,59 | Ayelech Worku (ETH) | 15:10,17 |
10 000 m | Derartu Tulu (ETH) | 31:48,81 | Berhane Adere (ETH) | 31:48,85 | Gete Wami (ETH) | 31:49,98 |
Maraton | Lidia Șimon (ROU) | 2:26:01 | Reiko Tosa (JPN) | 2:26:06 | Svetlana Zaharova (RUS) | 2:26:18 |
100 m garduri | Anjanette Kirkland (USA) | 12,42 | Gail Devers (USA) | 12,54 | Olga Shishigina (KAZ) | 12,58 |
400 m garduri | Nezha Bidouane (MAR) | 53,34 | Iulia Pecionkina (RUS) | 54,27 | Daimí Pernía (CUB) | 54,51 |
20 km marș | Olimpiada Ivanova (RUS) | 1:27:48 RC | Valentina Țâbulskaia (BLR) | 1:28:49 PB | Elisabetta Perrone (ITA) | 1:28:56 |
Ștafetă 4×100 m | Germania Melanie Paschke Gabi Rockmeier Birgit Rockmeier Marion Wagner | 42,32 | Franța Sylviane Félix Frédérique Bangué Muriel Hurtis Odiah Sidibé | 42,39 | Jamaica Juliet Campbell Merlene Frazer Beverly McDonald Astia Walker Elva Goulbourne* | 42,40 |
Ștafetă 4×400 m | Jamaica Sandie Richards Catherine Scott-Pomales Debbie-Ann Parris Lorraine Fenton Michelle Burgher* Deon Hemmings* | 3:20,65 | Germania Florence Ekpo-Umoh Shanta Ghosh Claudia Marx Grit Breuer | 3:21,97 | Rusia Irina Rosihina Iulia Pecionkina Anastasia Kapacinskaia Olesia Zâkina Natalia Șevțova* | 3:24,92 |
Săritura în înălțime | Hestrie Cloete (RSA) | 2,00 | Inha Babakova (UKR) | 2,00 | Kajsa Bergqvist (SWE) | 1,97 |
Săritura cu prăjina | Stacy Dragila (USA) | 4,75 RC | Svetlana Feofanova (RUS) | 4,75 RC | Monika Pyrek (POL) | 4,55 |
Săritura în lungime | Fiona May (ITA) | 7,02 | Tatiana Kotova (RUS) | 7,01 | Niurka Montalvo (ESP) | 6,88 |
Triplusalt | Tatiana Lebedeva (RUS) | 15,25 | Françoise Mbango-Etone (CMR) | 14,60 | Tereza Marinova (BUL) | 14,58 |
Aruncarea greutății | Ianina Karolcik (BLR) | 20,61 RN | Nadine Kleinert (GER) | 19,86 PB | Vita Pavlâș (UKR) | 19,41 |
Aruncarea discului | Elina Zverava (BLR) | 67,10 | Nicoleta Grasu (ROU) | 66,24 | Anastasia Kelesidou (GRE) | 65,50 |
Aruncarea suliței | Osleidys Menéndez (CUB) | 69,53 RC | Mirela Maniani (GRE) | 65,78 | Sonia Bisset (CUB) | 64,69 |
Aruncarea ciocanului | Yipsi Moreno (CUB) | 70,65 | Olga Kuzenkova (RUS) | 70,61 | Bronwyn Eagles (AUS) | 68,87 |
Heptatlon | Elena Prohorova (RUS) | 6694 | Natallia Sazanovici (BLR) | 6539 | Shelia Burrell (USA) | 6472 PB |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Rusia | 5 | 6 | 7 | 18 |
2 | Statele Unite ale Americii | 5 | 5 | 3 | 13 |
3 | Kenya | 3 | 3 | 2 | 8 |
4 | Germania | 3 | 3 | 1 | 7 |
5 | Cuba | 3 | 1 | 2 | 6 |
6 | Bahamas | 3 | 0 | 1 | 4 |
7 | Etiopia | 2 | 3 | 3 | 8 |
8 | Belarus | 2 | 2 | 0 | 4 |
România | 2 | 2 | 0 | 4 | |
10 | Maroc | 2 | 1 | 0 | 3 |
11 | Polonia | 2 | 0 | 3 | 5 |
12 | Cehia | 2 | 0 | 0 | 2 |
Africa de Sud | 2 | 0 | 0 | 2 | |
14 | Jamaica | 1 | 3 | 2 | 6 |
15 | Grecia | 1 | 2 | 2 | 5 |
16 | Italia | 1 | 1 | 2 | 4 |
17 | Ucraina | 1 | 1 | 1 | 3 |
18 | Australia | 1 | 0 | 2 | 3 |
19 | Regatul Unit | 1 | 0 | 1 | 2 |
20 | Republica Dominicană | 1 | 0 | 0 | 1 |
Mozambic | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Senegal | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Elveția | 1 | 0 | 0 | 1 | |
24 | Japonia | 0 | 2 | 1 | 3 |
Spania | 0 | 2 | 1 | 3 | |
26 | Finlanda | 0 | 1 | 1 | 2 |
Franța | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Suedia | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Trinidad-Tobago | 0 | 1 | 1 | 2 | |
30 | Austria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Camerun | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Estonia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Israel | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Lituania | 0 | 1 | 0 | 1 | |
35 | Mexic | 0 | 0 | 2 | 2 |
36 | Bulgaria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Insulele Cayman | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Haiti | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kazahstan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Portugalia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sfântul Kitts și Nevis | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Surinam | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 46 | 47 | 46 | 139 |
Participarea României la campionat
27 de atleți au reprezentat România.
- Gabriela Szabo – 1500 m - locul 1 – 5000 m - locul 8
- Lidia Șimon – maraton - locul 1
- Violeta Szekely – 1500 m - locul 2
- Nicoleta Grasu – disc - locul 2
- Mihaela Botezan – 10 000 m - locul 5
- Ionela Târlea – 400 m garduri - locul 6
- Norica Cîmpean – 20 km marș - locul 6
- Cristina Nicolau – triplusalt - locul 6
- Monica Iagăr – înălțime - locul 7
- Oana Pantelimon – înălțime - locul 9
- Constantina Diță – maraton - locul 10
- Marian Oprea – triplusalt - locul 13
- Gheorghe Gușet – greutate - locul 14
- Nuța Olaru – maraton - locul 15
- Adelina Gavrilă – triplusalt - locul 15
- Felicia Țilea-Moldovan – suliță - locul 16
- Ionel Oprea – disc - locul 18
- Elena Hilă – greutate - locul 18
- Silviu Casandra – 20 km marș - locul 22
- Otilia Ruicu – 400 m - locul 24
- Bogdan Țăruș – lungime - locul 27
- Elena Antoci – 1500 m - locul 30
- Alina Gherasim – maraton - locul 30
- Ionuț Pungă – triplusalt - FR
- Cristina Pomacu – maraton - NT
- Ana Mirela Țermure – suliță - DS
Participarea Republicii Moldova la campionat
Doi atleți au reprezentat Republica Moldova.
- Olga Bolșova – triplusalt - locul 9
- Ivan Emilianov – greutate - locul 27
Note
Legături externe
- en 8TH IAAF WORLD CHAMPIONSHIPS IN ATHLETICS
|