Najszybsze okrążenie

0

Footwork FA15 Footwork FA17
Multimedia w Wikimedia Commons

Footwork FA16 – samochód Formuły 1, zaprojektowany przez Alana Jenkinsa dla zespołu Footwork na sezon 1995. Kierowcami byli Gianni Morbidelli i pay-driver Taki Inoue. W połowie sezonu z powodu problemów finansowych Morbidellego zastąpił Max Papis. Jednostkami napędowymi były silniki Hart.

Samochód był początkowo dosyć konkurencyjny, ale zespół nie miał budżetu do testowania i rozwoju. Aż do ostatniego wyścigu sezonu wydawało się, że jedynym punktem dla zespołu będzie punkt za szóste miejsce Morbidellego w Kanadzie. Jednakże w Australii Włoch zdobył swoje pierwsze w karierze podium; wyścig ten ukończyło tylko ośmiu kierowców.

W połowie sezonu Morbidellego zastąpił Papis, który płacił za starty. Był on jednak szybszy niż Inoue, który miał w sezonie dwa niecodzienne zdarzenia. Po kwalifikacjach dp Grand Prix Monako samochód Japończyka był holowany do garażu, gdzie uderzył w niego samochód bezpieczeństwa, na skutek czego bolid przewrócił się; Inouemu nic poważnego się nie stało, ponieważ miał na głowie kask. W wyścigu o Grand Prix Węgier Inoue wycofał się na skutek awarii silnika i poszedł po gaśnicę, ugasić palący się silnik. Wtedy został potrącony przez samochód porządkowych, ale nie odniósł żadnych obrażeń.

W sumie w sezonie zespół zdobył pięć punktów i zajął ósme miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

Brązowy 3. miejsce lub II wicemistrzostwo
Zielony Ukończył, punktował (w klasyfikacji generalnej, gdy zdobył co najmniej jeden punkt na przestrzeni sezonu, poza trzema powyższymi opcjami)
Niebieski Ukończył, nie punktował (w klasyfikacji generalnej, gdy nie zdobył co najmniej jednego punktu na przestrzeni sezonu)
Czerwony Nie zakwalifikował się (NZ)
Nie prekwalifikował się (NPK)
Różowy Nie ukończył (NU)
Niesklasyfikowany (NS) (w klasyfikacji generalnej, gdy nie został sklasyfikowany w żadnym wyścigu sezonu)