NM i friidrett 1990
NM i friidrett 1990 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Moss IL og Østfold FIK | ||
Vertsby | Moss | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Melløs Stadion | ||
Dato | 3.-5. august | ||
Mesterskap | |||
Forrige – neste | |||
1989 – 1991 |
Norgesmesterskapet i friidrett 1990 bestod av en rekke arrangementer som i løpet av kalenderåret 1990 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet består av de tradisjonelle baneøvelsene og ble arrangert på Melløs Stadion i Moss i perioden 3. august til 5. august. Arrangører var Moss IL og Østfold FIK.[1] Kongepokalvinnere var kulestøteren Georg Andersen, som vant sin andre pokal, og høydehopperen Hanne Haugland, som vant sin første pokal dette året.[2]
- Georg Andersen vant kongepokalen 1990
Følgende øvelser ble arrangert i tillegg til hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1990 – Valderøy 3. mars
- Stafetter – Drammen 30. juni – 1. juli
- Halvmaraton – Egersund 1. april[3]
- Maraton – Drammen, Bragernes torg (Drammen Maraton) 7. oktober[4]
- NM i mangekamp 1990 – Lunderød stadion, Øyestad 2. – 3. juni, arrangør Aust-Agder FIK.[5]
- Terrengløp – Bergen 4. mars[6] og Trondheim 14. oktober[7]
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Olsen | IL Gular | 12.28 |
02 | Mona Karin Riisnes | IL Gular | 12.44 |
03 | Eli Føleide | Florø TIF | 12.45 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sølvi Olsen | IL Gular | 24.46 |
02 | Ann-Marit Kleive | IL Gular | 24.99 |
03 | Mona Karin Riisnes | IL Gular | 25.26 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Lisbeth Andersen | Tønsberg FIK | 53.71 |
02 | Mari Bjone | IL i BUL | 54.92 |
03 | Trine Rugsveen | Lillehammer IF | 55.24 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Toril Lauritsen | Steinkjer FIK | 2:09.17 |
02 | Merete Kvist | Sogn FIK | 2:09.82 |
03 | Grete Slettom | Stadsbygd IL | 2:11.76 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Merete Kvist | Sogn FIK | 4:21.11 |
02 | Anne Jorunn Rakstad | Lillehammer IF | 4:22.70 |
03 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 4:23.30 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 9:32.81 |
02 | Randi Fossum | Strindheim IL | 9:42.78 |
03 | Torhild Dybwad | IL Nybrott | 10:01.30 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 16:35.95 |
02 | Grete Kirkeberg | Kongsvinger IL | 16:42.01 |
03 | Randi Fossum | Strindheim IL | 16:47.97 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 1:12:40 |
02 | Sigrid Renna | FIL Vossar | 1:14:59 |
03 | Marianne Fløymo | SK Vidar | 1:15:53 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Oddrun Moe | Steinkjer FIK | 2:46:40 |
02 | Sigrid Renna | FIL Vossar | 2:49:00 |
03 | Mariann Stenbakk | Moss IL | 2:49:36 |
2 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Sissel Grottenberg | Heimdal IF | 7:09 |
02 | Torunn Sandvoll | IL Skjalg | 7:14 |
03 | Merete Kvist | Sogn | 7:16 |
6 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Christin Sørum | IL Skjalg | 21:31 |
02 | Grete Kirkeberg | Kongsvinger | 22:09 |
03 | Sigrid Renna | Vossar | 22:11 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Kirkeberg | Kongsvinger | 35:30 |
02 | Anita Håkenstad | Øystre Slidre | 35:54 |
03 | Sigrid Renna | Vossar | 36:21 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Brit Skjæveland | Minerva | 14.05 |
02 | Lena Solli | IF Herkules | 14.12 |
03 | Vera Pedersen | Ranheim IL | 14.57 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mari Bjone | IL i BUL | 59.08 |
02 | Anne Gundersen | IL i BUL | 60.85 |
03 | Anne Brit Skjæveland | Minerva | 60.92 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eli Karin Pilskog Mona Karin Riisnes Sølvi Olsen Ann-Marit Kleive | IL Gular | 46.16 |
02 | Kristin Bratberg Trine Rugsveen Gro Hege Cleveland Kathinka Larsen | Lillehammer IF | 47.51 |
Kun to lag deltok.
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eli Karin Pilskog Mona Karin Riisnes Sølvi Olsen Ann-Marit Kleive | IL Gular | 3:41.44 |
02 | Hilde Anette Myrvang Gro Hege Cleveland Anne Jorunn Rakstad Trine Rugsveen | Lillehammer IF | 3:45.34 |
03 | Bente Kjønstad Ellen Bergin Sissel Norum Toril Lauritzen | Steinkjer FIK | 3:45.51 |
4 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ellen Bergin Oddrun Moe Sissel Norum Toril Lauritzen | Steinkjer FIK | 8:50.24 |
02 | Kjersti Sognæss Gro Olsson Christin Sørum Maiken Sørum | IL Skjalg | 8:55.41 |
03 | Ingunn Holden Mette H. Lien Lise Johansen Tove Fagerbæk | Larvik FIK | 9:16.50 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eli Karin Pilskog Mona Karin Riisnes Ann-Marit Kleive Sølvi Olsen | IL Gular | 2:08.89 |
02 | Margaret Myklebust Kaja Jansen Anne Gundersen Mari Bjone | IL i BUL | 2:09.22 |
03 | Nina Gustavsen Marthe Bergh Gro Henriksen Lisbeth Andersen | Tønsberg FIK | 2:12.14 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | IL i BUL | 1.90 |
02 | Anne Brit Skjæveland | Minerva | 1.84 |
03 | Inger Lill van der Blom | Flekkefjord IF | 1.75 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Hanne Haugland | IL i BUL | 6.13 |
02 | Anne Brit Skjæveland | Minerva | 6.05 |
03 | Merethe Myrvang | Rana FIK | 5.98 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Unn Merete Lie | Halden IL | 47.50 |
02 | Katharina Hopen | Tønsberg FIK | 45.00 |
03 | Anne Gro Rosseland | Bryne IL | 44.52 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Bergmann | Fredrikstad IF | 55.54 |
02 | Marit Rinnan | IL Gular | 49.10 |
03 | Jorunn Tangen Hole | IL Sturla | 47.92 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Stine Lerdahl | Minerva | 14.74 |
02 | Birgit Brosø | Tønsberg FIK | 14.39 |
03 | Grete Gjermshus | Kongsvinger IL | 14.03 |
Sjukamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Anne Brit Skjæveland | Minerva | 5586 |
Kun 1 deltager
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Aham Okeke | IL i BUL | 10.84 |
02 | Kennet Kjensli | IK Tjalve | 11.01 |
03 | Geir Moen | Moss IL | 11.04 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Aham Okeke | IL i BUL | 21.96 |
02 | Geir Moen | Moss IL | 22.34 |
03 | Per Ivar Sivle | GSK Sandnes | 22.65 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Henning Pettersen | Vaaler IF | 47.61 |
02 | Atle Douglas | BFG Fana | 47.64 |
03 | Kenneth Nilsen | Eidsvåg | 47.88 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Atle Douglas | BFG Fana | 1:54.42 |
02 | Knut W. Svendsen | Kristiansands IF | 1:55.41 |
03 | Tor Øivind Ødegård | Fredrikstad IF | 1:55.47 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Are Nakkim | Moss IL | 3:50.95 |
02 | Tommy Gjølga | IL i BUL | 3:51.04 |
03 | Igor Kristensen | Minerva | 3:51.30 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Are Nakkim | Moss IL | 14:24.22 |
02 | Ketil Hansen | IL i BUL | 14:27.47 |
03 | Bjørn Nordheggen | Oppegård IL | 14:28.45 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eirik Hansen | IK Tjalve | 30:28.66 |
02 | Bjørn Nordheggen | Oppegård IL | 30:29.53 |
03 | Gunnar Skånøy | Strindheim IL | 30:29.96 |
Halvmaraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Terje Næss | SK Vidar | 1:02:57 |
02 | Kjetil Berg | SK Vidar | 1:03:05 |
03 | Edvard Dahl | Romedal IL | 1:03:22 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Edvard Dahl | Romedal IL | 2:21:56 |
02 | Kjetil Berg | SK Vidar | 2:23:06 |
03 | Vidar Kalnes | Nykirke IF | 2:24:18 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Morten Rønnekleiv | Tønsberg FIK | 9:23 |
02 | Knut Bakken | Ready | 9:24 |
03 | Lars Frode Leknes | IL Gular | 9:28 |
12 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Terje Næss | SK Vidar | 39:26 |
02 | Dag Øxnevad | IL Skjalg | 39:41 |
03 | Oddmund Roalkvam | Stord | 39:47 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Helge Dolsvåg | IL i BUL | 1:01:49 |
02 | Oddvar Brå | Strindheim IL | 1:02:21 |
03 | Oddmund Roalkvam | Stord | 1:02:49 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Per O. Nicolaisen | IK Tjalve | 14.64 |
02 | Erik Ulvness | SK Vidar | 14.70 |
03 | Gaute M. Gundersen | Lambertseter IF | 14.71 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bo Breigan | Minerva | 52.38 |
02 | Jon Nicolaisen | Tønsberg FIK | 52.88 |
03 | Per O. Nicolaisen | IK Tjalve | 53.13 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Morten Rønnekleiv | Tønsberg FIK | 8:54.10 |
02 | Atle Næsheim | Fredrikstad IF | 8:54.36 |
03 | Espen Borge | IK Tjalve | 9:01.47 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Svein Vidar Kråkøy Jens Storhaug Øyvind Alsaker Per Ivar Sivle | GSK Sandnes | 41.34 |
02 | Eirik Madsen Trond Langeland Vidar Jacobsen Oskar Wroldsen | IK Tjalve | 41.43 |
03 | Ole B. Øwre Hans Bremseth Arve Stokke Ståle Berg | Stjørdals-Blink | 41.82 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anders Gjeldnes Espen Rooth Vegard Rooth Marius Rooth | Lambertseter IF | 3:15.10 |
02 | Øyvind Søgaard Atle Karlsen Richard Sandberg Bo Breigan | Minerva | 3:15.76 |
03 | Eirik Madsen Dag R. Aamodt Morten Meilvåg Erlingur Johannsson | IK Tjalve | 3:16.13 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bjørn Kilstar Tommy Gjølga Ketil E. Hansen Rune Wiker | IL i BUL | 15:18.29 |
02 | Per Henriksen Trond Syvertsen Ove Talsnes Espen Borge | IK Tjalve | 15:27.09 |
03 | Fred Fjelltveit Olav Bruflot Lars O. Strømø Nils J. Jacobsen | SK Vidar | 15:27.12 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gaute Melby Gundersen Anders Gjeldnes Vegard Rooth Marius Rooth | Lambertseter IF | 1:54.71 |
02 | Svein Vidar Kråkøy Øyvind Alsaker Per Ivar Sivle Jens Storhaug | GSK Sandnes | 1:54.75 |
03 | Egil Steinar Slind Terje Tangen Sigve Haugdahl Rune Johansen | Steinkjer FIK | 1:54.76 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Håkon Särnblom | Minerva | 2.23 |
02 | Gisle Ellingsen | IL Gular | 2.21 |
03 | Jan Langøy | IL Gular | 2.21 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Morten Næss | Sørild FIK | 7.48 |
02 | Einar Sagli | IK Tjalve | 7.31 |
03 | Gøran Moen | IL Gular | 7.18 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Trond Barthel | Gjøvik FIK | 5.21 |
02 | Ronny Øfstaas | Romedal IL | 4.95 |
03 | Dag Vidar Nilsen | Asker & Bærum | 4.90 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Morten Næss | Sørild FIK | 15.34 |
02 | Jan Hegland | IL Skjalg | 15.28 |
03 | Gøran Moen | IL Gular | 15.27 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Arne Indrebø | Gloppen FIL | 75.34 |
02 | Håvard F. Johansen | Fredrikstad IF | 71.50 |
03 | Mathias Lilleheim | SK Vidar | 70.02 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Svein Inge Valvik | IK Tjalve | 59.54 |
02 | Lars Ola Sundt | Kolbotn IL | 59.46 |
03 | Olav Jenssen | Urædd | 57.94 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Georg Andersen | Urædd | 20.80 |
02 | Lars Arvid Nilsen | Urædd | 20.46 |
03 | Kjell Ove Hauge | Fri IL | 17.53 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kåre Sagedal | Sørild FIK | 64.32 |
02 | Anders Halvorsen | Fredrikstad IF | 60.96 |
03 | Lars Martin Jæger | Halden IL | 58.22 |
Tikamp
Plass | Utøver | Klubb | Poeng |
---|---|---|---|
01 | Knut Harald Gundersen | Kongsberg | 7195 |
02 | Harald Vikne | Tønsberg FIK | 7037 |
03 | Jo H. Hals Nilssen | Ull-Kisa | 6460 |
Referanser
- ^ friidrett.no: NM-arrangører hovedmesterskapet Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Halv-Maraton Menn/Half-Marathon Men Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: Maraton Menn/Marathon Men Arkivert 7. oktober 2014 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: NM mangekamp Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine., hentet 18. november 2012
- ^ friidrett.no: 6 km Terrengløp Kvinner Arkivert 9. mai 2012 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: 10 km Terrengløp Kvinner
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap