2017–18 Luxembourg Cup
Tournament details | |
---|---|
Country | Luxembourg |
Teams | 104 |
Final positions | |
Champions | Racing FC |
Runner-up | Hostert |
← 2016–17 2018–19 → |
The 2017–18 Luxembourg Cup is the 93rd version of the football knockout tournament. This competition began on 9 September 2017.[1] The winners of the cup will earn a spot in the 2018–19 Europa League and would begin play in the first qualifying round.[2]
F91 Dudelange are the defending champions after winning the previous season's Luxembourg Cup by defeating Fola Esch in the final by a score of 4–1.[3]
Format
This season's Cup will be a single elimination knockout tournament contested between 104 clubs. Matches which are level after regulation will advance to extra time and then to penalties to determine a winner.[4]
Preliminary round
Four preliminary round matches were played.[4]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Luna Oberkorn | 0–3 | Jeunesse Schieren |
Les Ardoisiers Perlé | 5–1 | Heiderscheid/Eschdorf |
Jeunesse Useldange | 1–0 | Hosingen |
US Rambrouch | 1–5 | Blo Weiss Itzig |
First round
Thirty-six first round matches were played 9–10 September 2017.[1]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
URB | 4–0 | Boevange/Attert |
Kischpelt Wilwerwiltz | 4–0 | Brouch |
Koeppchen Wormeldange | 8–0 | Jeunesse Biwer |
Green Boys | 1–1 (a.e.t.) (3–5 p) | Orania Vianden |
Syra Mensdorf | 4–4 (a.e.t.) (2–3 p) | Wincrange |
Tricolore Gasperich | 0–3 | Minerva Lintgen |
Jeunesse Junglinster | 7–0 | Bourscheid |
CS Oberkorn | 3–2 | Kehlen |
Pratzerthal-Redange | 4–2 | Avenir Beggen |
Red Star Merl-Belair | 1–4 | Sanem |
Munsbach | 1–2 | Reisdorf |
Blo-Weiss Medernach | 4–0 | Atert Bissen |
Bettembourg | 3–1 | Berdenia Berbourg |
Alliance Äischdall | 2–1 (a.e.t.) | Sporting Bertrange |
Colmar-Berg | 3–2 (a.e.t.) | Koerich/Simmern |
Schifflange 95 | 0–1 | AS Luxemburg/Porto |
Olympia Christnach | 0–6 | Alisontia Steinsel |
Noertzange | 3–4 | Racing Troisvierges |
FC 47 Bastendorf | 0–1 | FC Lorentzweiler |
Les Aiglons Dalheim | 2–5 | Ehlerange |
Moutfort/Medingen | 4–3 | Minière Lasauvage |
Berdorf Consdorf | 2–1 | Résidence Walferdange |
Clemency | 0–8 | The Belval Belvaux |
FC Beckerich | 2–3 | Sporting Mertzig |
Schengen | 1–6 | Feulen |
Excelsior Grevels | 3–5 | Vinesca Ehnen |
Daring Echternach | 1–1 (a.e.t.) (3–1 p) | SC Ell |
Claravallis Clervaux | 3–5 | Kopstal 33 |
Rupensia Lusitanos Larochette | 1–4 | SC Steinfort |
Jeunesse Gilsdorf | 1–4 | Marisca Mersch |
US Folschette | 3–8 | Young Boys Diekirch |
Mondercange | 3–3 (a.e.t.) (2–4 p) | Yellow Boys Weiler |
ES Schouweiler | 1–5 | CeBra 01 |
Jeunesse Schieren | 1–0 | Red Black/Egalité 07 |
Les Ardoisiers Perlé | 2–3 | Jeunesse Useldange |
Blo Weiss Itzig | 4–1 | Red Boys Aspelt |
Second round
Thirty-two second round matches were played 21–24 September 2017.[1] The second round draw was held 11 September 2017.[5]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Sporting Mertzig | 0–5 | Hostert |
The Belval Belvaux | 0–2 | Muhlenbach Lusitanos |
Wincrange | 1–5 | Fola Esch |
Pratzerthal-Redange | 3–5 | Jeunesse Useldange |
AS Luxemburg/Porto | 0–1 | Victoria Rosport |
FC Lorentzweiler | 0–4 | US Sandweiler |
URB | 1–2 | Mondorf-les-Bains |
Kischpelt Wilwerwiltz | 0–13 | F91 Dudelange |
Sanem | 0–8 | Racing FC |
SC Steinfort | 0–2 | RM Hamm Benfica |
Reisdorf | 0–8 | US Rumelange |
Vinesca Ehnen | 0–7 | Union Titus Pétange |
Minerva Lintgen | 0–3 | Differdange 03 |
Blo Weiss Itzig | 1–2 | Mamer 32 |
Kopstal 33 | 0–5 | Jeunesse Canach |
CS Oberkorn | 1–6 | UNA Strassen |
CeBra 01 | 0–4 | Esch |
Yellow Boys Weiler | 1–3 | Union Mertert-Wasserbillig |
Feulen | 1–5 | Erpeldange 72 |
Marisca Mersch | 1–3 | Progrès Niederkorn |
Blo-Weiss Medernach | 1–3 | Rodange 91 |
Young Boys Diekirch | 1–6 | Swift Hesperange |
Racing Troisvierges | 1–16 | Jeunesse Esch |
Daring Echternach | 1–4 | Käerjéng 97 |
Bettembourg | 2–4 | Grevenmacher |
Colmar-Berg | 1–2 | FF Norden 02 |
Moutfort/Medingen | 0–10 | Etzella Ettelbruck |
Orania Vianden | 2–4 | Union 05 Kayl-Tétange |
Ehlerange | 1–2 | Koeppchen Wormeldange |
Alliance Äischdall | 0–5 | Jeunesse Junglinster |
Berdorf Consdorf | 1–0 | Jeunesse Schieren |
Alisontia Steinsel | 0–1 | Wiltz |
Third round
Sixteen third round matches were played 27 and 29 October 2017.[1] The third round draw was held on 2 October 2017.[6]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
US Rumelange | 3–0 | Victoria Rosport |
Fola Esch | 2–3 | Union Titus Pétange |
Jeunesse Esch | 2–1 | UNA Strassen |
FF Norden 02 | 0–9 | Differdange 03 |
Berdorf Consdorf | 1–2 | Esch |
Swift Hesperange | 0–1 | Mondorf-les-Bains |
Wiltz | 3–1 (a.e.t.) | Etzella Ettelbruck |
Union 05 Kayl-Tétange | 1–2 | Erpeldange 72 |
F91 Dudelange | 3–3 (a.e.t.) (4–5 p) | Progrès Niederkorn |
Jeunesse Useldange | 0–2 | Hostert |
Koeppchen Wormeldange | 0–2 | RM Hamm Benfica |
Union Mertert-Wasserbillig | 0–4 | Racing FC |
Muhlenbach Lusitanos | 3–2 | Jeunesse Canach |
US Sandweiler | 0–1 | Käerjéng 97 |
Mamer 32 | 1–2 | Rodange 91 |
Jeunesse Junglinster | 1–1 (a.e.t.) (3–4 p) | Grevenmacher |
Fourth round
Eight fourth round matches were played on 25 March 2018 and 4 April 2018.[1] The fourth round draw was held on 30 October 2017.[7]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
US Rumelange | 0–2 | Wiltz |
Union Titus Pétange | 1–0 | Progrès Niederkorn |
Jeunesse Esch | 1–3 | Racing FC |
Grevenmacher | 1–0 | Mondorf-les-Bains |
Käerjéng 97 | 1–5 | Rodange 91 |
Erpeldange 72 | 0–2 | Differdange 03 |
RM Hamm Benfica | 0–5 | Hostert |
Muhlenbach Lusitanos | 0–1 | Esch |
Quarter–finals
Four quarter–final matches were played on 18 April 2018.[1] The quarter–final round draw was held on 5 April 2018.[8]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Grevenmacher | 0–1 | Differdange 03 |
Union Titus Pétange | 1–2 | Racing FC |
Hostert | 2–1 | Esch |
Wiltz | 3–2 | Rodange 91 |
Semi–finals
The semi–final matches are scheduled to be played on 9 May 2018. The semi–final round draw was held on 20 April 2018.[9]
Team 1 | Score | Team 2 |
---|---|---|
Racing FC | 1–0 | Differdange 03 |
Wiltz | 1–2 | Hostert |
Final
Hostert | 0–0 (a.e.t.) | Racing FC |
---|---|---|
Report | Nouidra 72' Nyssen 82' | |
Penalties | ||
| 3–4 |
|
See also
References
- ^ a b c d e f "Cup". soccerway.com. Retrieved 16 August 2017.
- ^ "Preliminary Access List 2018/19". Bert Kassies. Archived from the original on 22 December 2017. Retrieved 16 August 2017.
- ^ "F91 Dudelange vs. Fola Esch 4 - 1". soccerway.com. Retrieved 16 August 2017.
- ^ a b "Cup: Season Rules". scoresway.com. Retrieved 16 August 2017.
- ^ "Tirages Loterie Nationale Coupe de Luxembourg, Coupe FLF, et Coupe des Dames". FLF. Retrieved 23 September 2017.
- ^ "Tirage du 02.10.2017 Loterie Nationale Coupe de Luxembourg 1/16 de finale - 29/10/2017". FLF. Retrieved 2 October 2017.
- ^ "Tirages Coupes Seniors et Dames du 30.10.2017". FLF. Retrieved 30 October 2017.
- ^ "Résultat Tirages Loterie Nationale Coupe de Luxembourg, Coupe FLF, Coupe des Seniors Réserves". FLF. Retrieved 5 April 2018.
- ^ "Résultats tirages Loterie Nationale Coupe de Luxembourg, Coupe FLF, Coupe des Seniors Réserves". FLF. Retrieved 28 April 2018.
External links
- uefa.com
- FLF
- v
- t
- e
- 1934–35
- 1935–36
- 1936–37
- 1937–38
- 1938–39
- 1939–40
- 1940–41
- 1941–42
- 1942–43
- 1943–44
- 1944–45
- 1945–46
- 1946–47
- 1947–48
- 1948–49
- 1949–50
- 1950–51
- 1951–52
- 1952–53
- 1953–54
- 1954–55
- 1955–56
- 1956–57
- 1957–58
- 1958–59
- 1959–60
- 1960–61
- 1961–62
- 1962–63
- 1963–64
- 1964–65
- 1965–66
- 1966–67
- 1967–68
- 1968–69
- 1969–70
- 1970–71
- 1971–72
- 1972–73
- 1973–74
- 1974–75
- 1975–76
- 1976–77
- 1977–78
- 1978–79
- 1979–80
- 1980–81
- 1981–82
- 1982–83
- 1983–84
- 1984–85
- 1985–86
- 1986–87
- 1987–88
- 1988–89
- 1989–90
- 1990–91
- 1991–92
- 1992–93
- 1993–94
- 1994–95
- 1995–96
- 1996–97
- 1997–98
- 1998–99